Nevoja juaj për të qenë i pavarur mund të jetë ajo që po shkatërron jetën tuaj në takime

Life style

Nevoja juaj për të qenë i pavarur mund të jetë ajo që po shkatërron jetën tuaj në takime

Më: 31 janar 2023 Në ora: 10:57
Foto ilustrim

Të gjithëve u pëlqen koha e tyre vetëm, madje edhe ekstrovertët më të zhurmshëm dhe më të guximshëm. Të kesh nevojë për pushim nga njerëzit e tjerë është e natyrshme dhe të shpenzosh kohë për t’u rikuperuar nga një marrëdhënie e humbur është edhe më shumë.

Çfarë ndodh kur ajo kohë e shpenzuar për t’u rikuperuar fillon të vazhdojë për një kohë shumë të gjatë? Kur vëreni se dikush tërhiqet plotësisht nga të tjerët, duke ju siguruar se është më mirë vetëm dhe duke sharë për marrëdhëniet e ardhshme?

Në lidhje me vetminë

Ne të gjithë njohim dikë që betohet se është më mirë vetëm. Ndoshta është një mik i ngushtë, dikush që izolohet gjithnjë e më shumë nën maskën e të qenit ‘i pavarur’ dhe ‘duke mos dashur të mbështetet tek askush tjetër’. Mund të jetë shqetësuese të dëshmosh pasi ata shpesh janë të bindur se kjo është me të vërtetë më e mira për ta. Ndoshta ky person jeni edhe ju.

Kjo nuk do të thotë se të qenit vetëm është e tmerrshme, ose se të gjithë duhet të kenë një partner për tu shfaqur, por është e qartë kur kjo mendësi është më e dëmshme sesa e dobishme.

Ky model sjelljeje njihet si ‘hiper-pavarësia’, një ndjenjë pavarësie aq e fortë sa fillon të shkëputë dikë nga marrëdhëniet që kishte tashmë dhe të shmangë çdo të re.

Megjithatë, hiper-pavarësia është rrallë faji i personit që e praktikon atë. Ashtu si të gjithë ne, ata janë produkt i mjedisit të tyre dhe janë përballur me një sasi të madhe lëndimi përpara se t’i shtynte ata në këtë bllokim nënndërgjegjeshëm të lidhjeve personale. Konkretisht, këta lloj njerëzish kanë kaluar një tradhti të rëndë apo humbje besimi.

Historitë e Origjinës

Ose dikush i ka gabuar në një mënyrë monumentale, ose me kalimin e kohës ata kanë grumbulluar raste të shumta të “miqve” të supozuar që nuk janë të besueshëm kur ishte më e rëndësishmja. Ata janë ngopur dhe për të mos rrezikuar t’u thyhet zemra përsëri, ata vendosin se është më e lehtë dhe më e sigurt të tërhiqen plotësisht.

Një front i rremë

Gjëja kryesore është se hiper-pavarësia nuk është e vërtetë. Një pjesë e tyre e di se kjo sjellje është një maskë që mbulon dëshirën e tyre të vërtetë për lidhje, një dëshirë që tani i tremben pasi mendojnë se kjo do të çojë vetëm në dhimbje. Jo të gjithë kanë nevojë ose dëshirojnë të jetojnë me një partner për pjesën tjetër të jetës së tyre, por ndryshimi midis njerëzve të tillë dhe njerëzve që pretendojnë pavarësi ekstreme përballë nevojës është se të parët mund të nxisin ende marrëdhënie kuptimplote me njerëzit.

Hapat e parë përpara

Hiper-pavarësia nuk është një çështje e pazgjidhshme, pa marrë parasysh sa kohë dikush ka qëndruar i përkushtuar ndaj saj. Çdokush mund të mposhtë frikën dhe shqetësimet që e mundojnë, duke hapur zemrën e tyre dhe duke i lënë njerëzit e tjerë të hyjnë përsëri.

Nëse jeni gati të dilni nga ky cikël, si çdo gjë, hapi i parë është të pranoni se ka një problem. Kuptoni se jeni duke luftuar, kuptoni se keni gabuar që izolimi është alternativa më e mirë për të mbrojtur veten, kuptoni se të gjithë ndonjëherë gabojnë dhe kjo nuk ju bën të keq apo të padenjë për ndihmë. Rrëfeni vetes dëshirën tuaj të vërtetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat