Gabimet e mëngjesit që ua shkatërrojnë ditën

Life style

Gabimet e mëngjesit që ua shkatërrojnë ditën

Më: 31 janar 2023 Në ora: 20:08
Foto ilustrim

Prekja e butonit “Snooze” çdo mëngjes

Vonesa për t’u ngritur nga shtrati duke shtypur butonin “Snooze” çdo mëngjes mund t’ju bëjë të ndiheni të mjegulluar dhe më të lodhur pasi mund të prishë orën e brendshme të trupit tuaj.

Të zgjohesh me një hov dhe të mos shtrihesh

Jepini vetes kohë për t’u zgjuar për të balancuar rrjedhën e energjisë. Kur befas kaloni nga shtrirja në këmbë, presioni i gjakut mund të bjerë papritur pasi graviteti dërgon gjakun që nxiton në këmbët tuaja. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni paksa të trullosur dhe madje të humbni mendjen.

Filloni ditën tuaj me një filxhan çaj

Shumë prej nesh e kanë zakon ta nisin ditën me një filxhan çaj ose kafe. Por kjo mund të prishë ekuilibrin tuaj acid dhe alkalin. Pirja e çajit ose kafesë me stomakun bosh mund të çojë në dehidrim, urth, të vjella, të përziera dhe probleme me tretjen.

Kontrollimi i telefonit menjëherë pas zgjimi

Kur zgjoheni dhe kontrolloni menjëherë telefonin tuaj, mund t’ju shpërqendrojë mendjen dhe të ndikojë në aftësinë e trurit tuaj për t’i dhënë përparësi detyrave. Gjithashtu, ka të ngjarë të ndiheni të hutuar për pjesën tjetër të ditës. Kontrollimi i emaileve tuaja në mëngjes nuk do t’ju bëjë produktivë, por patjetër do t’ju vendosë në një humor të pakënaqur.

Anashkalimi i mëngjesit

Disa ekspertë thonë se anashkalimi i mëngjesit mund të çojë në marrjen e zgjedhjeve të gabuara ushqimore gjatë ditës, të tjerë mendojnë se humbja e vaktit të parë të ditës mund të bëjë më shumë tendosje në trup.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat