Si ta njohësh narcistin patologjik në 6 pika (dhe të qëndrosh larg tij)

Life style

Si ta njohësh narcistin patologjik në 6 pika (dhe të qëndrosh larg tij)

Më: 31 janar 2023 Në ora: 21:28
Foto ilustrim

Narcizmi është një çrregullim i vërtetë i personalitetit dhe prek burrat më shumë se gratë. Ata që vuajnë prej tij jo vetëm që ndihen veçanërisht të rëndësishëm, unikë, jashtëzakonisht magjepsës, por kërkojnë vëmendje të vazhdueshme dhe admirim të pakushtëzuar.

Si të njohësh një narcist?

Në fillim të marrëdhënies ai është i menduar dhe premton shumë, por vetëm me fjalë. Ndoshta, ditën e dytë të njohjes, ai tashmë shpall synimet e martesës.

Ka prirjen të paraqitet si e lirë nga dyshimet dhe pasiguritë.

Është megaloman. Mendimet dhe planet e tij janë gjithmonë madhështore dhe ai ka një pikëpamje të shtrembëruar për veten: ai ekzagjeron arritjet dhe talentet e tij.

Ka iluzione madhështie

Ai është vazhdimisht në kërkim të konfirmimit, vëmendjes, konsensusit dhe sa herë që dilni së bashku ai inskenon një shfaqje në të cilën ai është protagonist dhe ju shpatulla e tij. E gjithë kjo është një simptomë e brishtësisë dhe pasigurisë, por kini kujdes të mos shndërroheni në Një Kryq të Kuq dhe pretendoni ta shpëtoni: është praktikisht një sfidë e pamundur dhe do të dilnit gjithmonë të thyer emocionalisht.

Përsosmëria

Pasoja e drejtpërdrejtë e ndjenjës superiore ndaj të tjerëve e çon atë të ketë gjithmonë standarde të larta, dhe shumë të ngurtë – ose e bën sipas mënyrës së tij ose asgjëje – dhe të jetë snob: ai e konsideron veten më të mirë se ti dhe ti e mërzit lehtë.

E përçmojnë partnerin

Pak nga pak ai zëvendëson qëndrimin fillestar sigurues dhe të kujdesshëm me një qëndrim nënçmues dhe tejet kritik ndaj partnerit të tij.

Nuk është empatike

Dhimbja e tij është gjithmonë e madhe, problemet e tij gjithmonë të mëdha, ndërsa ju nuk jeni në gjendje të ndjeni as një të dhjetën e dhimbjeve të tij dhe ju nuk keni asnjë problem serioz në jetë. Ai kërkon ngushëllim dhe ngushëllim, por nuk e ka për zemër t’ju japë nëse keni nevojë për të.

Ai është manipulues

Ndonjëherë, nën kërcënimin e braktisjes, ai e detyron partnerin të presë lidhjet me rrjetin e marrëdhënieve përpara marrëdhënies (prindërit, puna, miqtë). Kështu, narcisi bëhet gjithnjë e më i domosdoshëm, sepse e bën tokën e djegur përreth tjetrës, duke ushtruar me të kështu një formë gjithnjë e më të ngutshme të fuqisë dhe kontrollit dhe duke nxitur një varësi të vërtetë emocionale nga partneri.

3 KËSHILLA PËR TË HEQUR QAFE PASOJAT E NARCIST PATOLOGJIK

Zhvillon autonominë

Të jetuarit me një person nuk do të thotë të jesh një “skllav” dhe në varësi të asaj që ai kërkon prej teje. Përcakto piketat, pikat me veten në të cilat nuk doni të heqësh dorë nga mirëqenia jote psikofizike. Kritikat mund të jenë pak a shumë konstruktive, por poshtërimet janë vetëm shkatërruese dhe të ju nuk e meritoni.

Puno për vetëvlerësimin

Nëse e vlerëson atë që je, atë që mendon dhe ndjen atëherë do të jesh më pak i prekshëm dhe manipulueshëm.

Praktiko të jesh më i  sigurt se mendimet

Mendimet e tua kanë edhe rëndësi dhe është e drejtë që mund t’i shprehësh ato me vendosmëri. Mos u frikëso nëse nuk di si ta bësh: është thjesht një çështje ushtrimesh dhe zakonesh të mira.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat