5 këshilla të thjeshta për të përfshirë jogën në rutinën tuaj të përditshme

Life style

5 këshilla të thjeshta për të përfshirë jogën në rutinën tuaj të përditshme

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 13:22
Foto ilustrim

Joga është një formë ushtrimi që vepron si një stërvitje totale e trupit. Është një mjet i fuqishëm tradicional që ndihmon në ndërtimin e elasticitetit, eliminimin e luhatjeve mendore dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Përfitimet e praktikimit të jogës janë të njohura gjerësisht sot. Duke qëndruar konsistent dhe të përkushtuar, mund të merrni rezultate të shkëlqyera nga joga.

PLANIFIKONI PARAPRAKISHT

Kur filloni diçka të re, është thelbësore të përgatiteni paraprakisht dhe të krijoni një plan. Keni një ide të qartë se kur dëshironi të praktikoni joga në ditën tuaj. Bazuar në orarin tuaj të punës dhe përgjegjësive të tjera, planifikoni seancat tuaja të jogës në mëngjes ose në mbrëmje. Mundohuni ta përfshini atë në stërvitjen që bëni tashmë, në mënyrë që të jetë më e lehtë të qëndroni të qëndrueshëm.

LINI PAK KOHË PËR JOGA

Lini mënjanë 10 deri në 15 minuta çdo ditë për të praktikuar disa poza joga nëse nuk mund të merrni pjesë në një seancë të plotë. Mund të filloni duke bërë streçe në mëngjes ose gjatë pushimit të drekës ose në mbrëmje. Konsistenca është gjithçka që nevojitet për të ndërtuar një zakon. Prandaj, nëse mund të gjejmë vazhdimisht kohë për joga për dy javë, ajo përfundimisht do të bëhet pjesë e rutinës sonë të përditshme.

PRAKTIKONI JOGA NË TRYEZËN TUAJ

Nëse puna juaj kërkon që të uleni në një tavolinë gjatë gjithë ditës, ka poza të ndryshme joga që mund t’i përfshini në ditën tuaj të punës për të përmirësuar qëndrimin. Një shtrirje e shpejtë e shpatullave e ndjekur nga një kthesë e ulur dhe një shtrirje e shtyllës kurrizore të ulur të maces dhe lopës në fund mund të jetë e mrekullueshme. Ka shumë qëndrime shtesë që mund t’i përfshini në rutinën tuaj. Ju madje mund t’i ndryshoni gjërat pak duke shtuar disa poza në këmbë.

BASHKOHUNI ME NJË KLASË JOGA

Investimi në një klasë yoga mund të jetë një veprim i mençur. Pasi të regjistroheni për klasa të tilla, do ta gjeni veten duke u përkushtuar më shumë ndaj seancave tuaja të jogës. Mund t’i kërkoni instruktorit tuaj të jogës që të rregullojë oraret sipas orarit tuaj në mënyrë që të mos humbisni asnjë klasë.

MBAJENI ATË ARGËTUES DHE TËRHEQËS

Ju nuk duhet ta detyroni veten të bëni joga nëse e bëni atë argëtuese dhe tërheqëse. Mund të jetë e mrekullueshme t’i bëni seancat e jogës të këndshme nëse dëshironi t’i përmbaheni asaj për një kohë të gjatë. Shfletoni në internet për poza të reja joga dhe përpiquni t’i zotëroni ato gradualisht.

Gjëja më e rëndësishme për t’u mbajtur në mend është të shijoni praktikën e jogës dhe t’i kushtoni vëmendje trupit dhe disponimit tuaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat