Çelësi se si të gjeni frymëzim kudo ku ju jeni

Life style

Çelësi se si të gjeni frymëzim kudo ku ju jeni

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 10:19
Foto ilustriml

Frymëzimi është një gjendje që përfshin aspekte njohëse, emocionale dhe të përkushtimit. Gjetja e frymëzimit është e rëndësishme sepse prodhon një ndjenjë të fuqishme mirëqenieje dhe është thelbësore për procesin krijues.

Nuk është e lehtë të përcaktohet se çfarë është saktësisht frymëzimi. Është pak a shumë procesi i të qenit i stimuluar mendërisht për të bërë diçka krijuese. Kështu, gjetja e frymëzimit konsiston në krijimin e kushteve adekuate që ai stimulim të shfaqet.

Frymëzim

Frymëzimi është një gjendje në të cilën ju përjetoni një zbulim rreth një aspekti thelbësor të jetës ose vetë realitetit . Është një fenomen intelektual që përfshin njohuri. Megjithatë, ajo përfshin gjithashtu lumturinë e vërtetë që përkthehet në bindje, dëshirë ose pasion për të kryer një veprim të caktuar.

Dikush mund të thotë se frymëzimi të çon në momente gëzimi absolut. Është një forcë gjithnjë në rritje që të hap mendjen dhe zemrën. Kur frymëzohesh, ndjen një lidhje të vërtetë dhe të drejtpërdrejtë me të gjithë universin. Dhimbja thjesht largohet dhe mbetet vetëm një paqe e lumtur.

Në fakt, neuroshkencëtarët kanë publikuar studime interesante mbi frymëzimin. Ata shpjeguan se  është vërtetuar se ekziston një zonë e trurit që fjalë për fjalë ndizet në momente të caktuara të zbulesës ose epifanisë.

Frymëzimi dhe motivimi

Njerëzit priren të ngatërrojnë frymëzimin me motivimin, por ato janë dy gjëra të ndryshme. Motivimi është forca që ju shtyn të veproni me qëllimin për të marrë një lloj përfitimi ose për të shmangur dhimbjen .

Me fjalë të tjera, motivimi është kërkimi i kënaqësisë dhe parandalimi i dhimbjes. Ju mund të ndiheni të motivuar për të bërë diçka sepse mendoni se do të arrini atë që dëshironi ose do të pengoni që diçka e tmerrshme të ndodhë. Nga ana tjetër, frymëzimi shkon një hap më tej. Kur jeni të frymëzuar, kënaqësia dhe dhimbja nuk janë aq të rëndësishme. Është një forcë aq e fortë sa do t’ju bëjë të duroni dhimbjen sepse rezultati ia vlen.

Si të gjeni frymëzim

Gjetja e frymëzimit është një proces që përfshin përpjekje dhe qëndrueshmëri të madhe. Megjithatë, ka mënyra për t’iu afruar dhe përfundimisht për ta arritur atë. E para është meditimi. Është demonstruar se meditimi ndryshon mënyrën se si funksionon truri. Ai lehtëson proceset e krijimit, të cilat rezultojnë në frymëzim.

Leximi i librave artistikë ose krijimi i artit janë mënyra të tjera për të gjetur frymëzim. Të gjitha ato aktivitete thyejnë rutinën tuaj të zakonshme dhe përfundimisht çojnë në perspektiva të reja. Dhe këto perspektiva të reja herët a vonë çojnë në zbulime të thella që karakterizojnë gjendjet e frymëzimit.

Pushimi i mjaftueshëm është gjithashtu thelbësor. Mundohuni të flini mirë dhe shpërqendroni mendjen tuaj herë pas here. Provoni mjedise të reja kur ndiheni të bllokuar. Bëni një pushim të pacaktuar dhe më pas kthehuni në aktivitetet tuaja. Kjo do t’ju lejojë të gjeni frymëzim dhe të ndryshoni këndvështrimin tuaj për jetën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat