Ja se si truri rindërton ngjarjet e së kaluarës

Life style

Ja se si truri rindërton ngjarjet e së kaluarës

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 11:12
Foto ilustrim

Pasi kujtojmë diçka nga e kaluara jonë, ne shpesh e ripërjetojmë të gjithë episodin që e prodhoi atë. Një studim i ri ka zbuluar se si ndodh kjo në trurin tonë.

Sipas një studimi të fundit, kur dikush përpiqet të kujtojë një aspekt të caktuar të një ngjarjeje të kaluar, për shembull kur takoi dikë një ditë më parë, një përshkrim i të gjithë ngjarjes mund të riaktivizohet në tru , duke përfshirë informacione shtesë si ku ishin dhe çfarë po bënin. Rikujtimi i një ngjarjeje të kaluar na lejon të zhytemi në përvojë.

Kujtimet ruhen në pjesë të ndryshme të trurit

Ekspertët shpjegojnë se që nga momenti kur përjetojmë një ngjarje të caktuar,  të gjitha aspektet e ndryshme të saj përfaqësohen në rajone të ndryshme të trurit. Megjithatë, kur kujtojmë ngjarjen në një kohë të mëvonshme, ne jemi në gjendje t’i kujtojmë të gjitha këto aspekte të ndryshme së bashku si një e tërë.

Hipokampusi është themelor në procesin e rikuperimit të kujtimeve, duke qenë se është vendi ku lidhja midis të gjitha këtyre aspekteve të ndryshme krijohet në një mënyrë që e gjithë ngjarja mund të rikuperohet.

Hulumtimi tregoi se shoqatat e formuara midis aspekteve të ndryshme të ngjarjes lejuan rikuperimin e të gjitha aspekteve të përfshira.

Kryerja e eksperimentit

Njëzet e gjashtë vullnetarë morën pjesë në këtë eksperiment. Atyre iu kërkua të imagjinonin dhe të mësonin përmendësh një sërë “ngjarjesh” që përfshinin vende të ndryshme, njerëz të famshëm dhe objekte të përditshme.

Më pas, atyre iu kërkua të mbanin mend të gjitha detajet në lidhje me ngjarjen kur u jepej vetëm një element i saj. Për shembull, në një provë atyre iu kërkua të krijonin një ngjarje në imagjinatën e tyre në të cilën ata ishin me Barack Obamën në një kuzhinë me një çekiç.

Më vonë atyre iu kërkua të mbanin mend detajet bazuar në vetëm një tregues, në këtë rast mund të ketë qenë se ku është Barack Obama, kush dhe çfarë ishte në kuzhinë, ose çfarë objekti kishte Obama.

Kur atyre iu kërkua të mbanin mend aspekte të ndryshme të ngjarjeve, vullnetarët ishin brenda një makinerie fMRI, e cila po skanonte dhe matte aktivitetin e tyre të trurit .

Rezultatet zbuluan se  pjesët e ndryshme të trurit treguan aktivitet më të madh kur u kodifikuan disa aspekte të secilës ngjarje. Hipokampusi siguroi lidhjet kritike midis aspekteve të ndryshme të ngjarjeve për të formuar një kujtesë të plotë.

Duke iu referuar shembullit të mësipërm, aktiviteti u rrit në një pjesë të trurit kur vullnetarët mendonin për Obamën, kur mendonin për kuzhinën dhe kur mendonin për çekiçin.

Studimi tregoi se kur subjekti u pyet se ku ishte Obama, kishte një rritje të aktivitetit të trurit në rajonet e trurit që korrespondonin me Obamën dhe kuzhinën.

Më e rëndësishmja, aktiviteti i trurit u rrit gjithashtu në zonën e lidhur me çekiçin, pavarësisht faktit se nuk kishte asnjë kërkesë për të kujtuar atë informacion.

Ky riaktivizim që lidhet me aktivitetin e hipokampusit sugjeron që  hipokampusi është i përfshirë në rikuperimin e ngjarjes në tërësi.

Ky studim është i pari që siguron prova të procesit të formimit të kujtesës në hipokampusin e njeriut. Është gjithashtu i pari që e lidh këtë me ndodhinë e përditshme të kujtimit të gjërave që kanë ndodhur në të kaluarën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat