Zgjimi herët dhe Bufat e natës / Çfarë thonë rutinat e gjumit për personalitetin tonë

Life style

Zgjimi herët dhe Bufat e natës / Çfarë thonë rutinat e gjumit për personalitetin tonë

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 07:59
Foto ilustrim

Në fund të çdo dite, ne të gjithë zvarritemi në shtretërit tanë, vendosim kokën e lodhur në jastëk dhe shkojmë të flemë për dy orët e ardhshme përpara se të zgjohemi për të përballuar një ditë tjetër. Gjumi është një nga përvojat më të natyrshme njerëzore që kemi, dhe gjithashtu një nga më shërueset, ndaj duhet ta trajtojmë me shumë rëndësi.

Gjumi është parësor kur bëhet fjalë për ruajtjen e shëndetit. Megjithatë, gjumi nuk është i njëjtë për të gjithë. Ne të gjithë kemi një cilësi të ndryshme gjumi, kemi preferenca të ndryshme për të fjetur dhe shkojmë të flemë në kohë të ndryshme. Rutina juaj e gjumit mund të ketë efekte të mëdha në personalitetin tuaj dhe në mënyrën se si zhvilloni jetën tuaj, pasi gjumi që merrni valëzon gjithmonë nga jashtë.

Zgjimi herët në mëngjes

Të parët janë ata që zgjohen të lumtur në agim. Duhet shumë disiplinë dhe zakonisht lind nga dëshira për të bërë më shumë, por ata që angazhohen për të shpesh vijnë për ta shijuar. Atyre u pëlqen të ngrihen me diell, të hanë një mëngjes të thjeshtë por të shëndetshëm dhe ose të pastrohen ose të ushtrohen para se të fillojnë të mendojnë për punën.

Nuk mund të jetë befasi që këta njerëz janë punëtorë të zellshëm. Ata pëlqejnë të jenë të organizuar, produktivë dhe janë shumë të motivuar. Përpjekja e tyre për të mbajtur jetën e tyre në rregull është mbresëlënëse dhe e admirueshme.

Nga ana tjetër, njerëzit që zgjohen herët janë pak paragjykues ndonjëherë. Ata e mbajnë veten në standarde shumë të larta, të cilat mund të çojnë në stres, pastaj shohin të tjerët që duket se nuk punojnë aq shumë sa ata duke mbajtur gjithçka së bashku dhe mendojnë më pak për ta për këtë. Është një mekanizëm mbrojtës më shumë se çdo gjë tjetër, pasi ata duhet të justifikojnë çdo zgjedhje të tyre. Ata gjithashtu ndiejnë presionin për të kryer një jetë të përsosur edhe kur askush nuk i shikon, gjë që nuk i ndihmon ato nivele stresi.

Për ata që zgjohen herët që fillojnë të ndiejnë presionin, dijeni se jeta juaj është e juaja. Ju nuk keni nevojë të provoni veten para askujt. Askush nuk është mbi apo poshtë jush në lidhje me mënyrën se si ata e drejtojnë jetën e tyre. Heqja e kufizimeve që i vendosni vetes mund t’ju ndihmojë të rifitoni një perspektivë. Provoni të flini për një herë!

Bufat e natës

Këta njerëz qëndrojnë zgjuar deri vonë, por jo gjithmonë flenë vonë, shpeshherë e bëjnë veten të ngrihen për çfarëdo detyrimi që duhet të përmbushin, qoftë puna, shkolla apo ndonjë tjetër.

Bufat e natës janë një bandë e larmishme. Jo të gjithë zgjedhin të qëndrojnë zgjuar deri vonë, sepse kjo është ajo që u duket e natyrshme. Në fakt, është më e zakonshme që ata thjesht të mos jenë të interesuar për të fjetur, ose të mbajnë ankth për ditët e ardhshme që ata kurrë nuk ndihen sikur janë mjaftueshëm të përgatitur për t’i përballuar.

Bufat e natës priren të kenë një ndjenjë të shkëlqyer të vetvetes. Ata e dinë se çfarë u pëlqen, si i shijojnë më mirë ato gjëra dhe e bëjnë këtë në një mënyrë që shfaq thellësitë e pasionit të tyre. Ata janë shpesh krijues, u pëlqen të bëjnë gjëra dhe t’i sjellin në jetë idetë e tyre përmes çfarëdo mediumi artistik që kanë zgjedhur.

Ata gjithashtu priren të nënshitin veten. Kjo e përzier me efektet e pafavorshme shëndetësore të të fjeturit më pak mund t’ua ngatërrojë kokën ndonjëherë, kështu që nëse shihni një buf nate të trullosur, përpiquni t’i bindni të bëjnë një sy gjumë ose të pushojnë. Për të gjithë ata që rrinë zgjuar deri vonë, mund të ndihen si më e mira në këtë moment, por ju e dini në zemrën tuaj se nuk është në interesin tuaj më të mirë.

Ngritësit natyror

Ata që zgjohen natyrshëm në kohën që dëshirojnë pa alarm, siç u përmend më herët me njerëzit e mëngjesit, janë vërtet të bekuar. Të kesh një orë të brendshme që mban kohën ashtu siç duhet dhe i përgjigjet shenjave natyrale të trupit tuaj është një dhuratë e pabesueshme për të cilën duhet t’i kujtoni vetes të jeni mirënjohës.

Zgjuesit natyralë janë të ngjashëm me ata që zgjohen herët, aq sa të dyja shpesh shkojnë dorë për dore. Kjo do të thotë se ata gjithashtu ndajnë një sërë cilësish të ngjashme.

Ata që lindin nga gjumi pa asnjë alarm në horizont janë zakonisht perfeksionistë. Ata e duan rutinën dhe në përgjithësi nuk e pëlqejnë ndryshimin, duke e shmangur atë aty ku është e mundur. Kjo mund t’i bëjë që ata të bëhen pak të izoluar, pasi shmangia e ndryshimit ndonjëherë mund t’i çojë ata në anulimin e planeve ose heqjen e mundësive për shkak të frikës.

Ju nuk mund ta jetoni tërë jetën tuaj duke iu shmangur çdo ndryshimi madhor që ju vjen. Spontaniteti është një komponent i rëndësishëm i të qenit gjallë! Fton argëtim në jetën tuaj, duke ju lejuar të krijoni kujtime të qëndrueshme me të dashurit tuaj. Mos kini frikë të provoni diçka pak më ndryshe!

Alarmi qendror

Së fundmi, ka nga ata që kanë nevojë për alarme. Për një mëngjes ata ka të ngjarë të kenë të paktën katër alarme për t’u siguruar që janë në kohë. Ata do të zgjohen në të parën, më pas do të vazhdojnë të gjurmojnë derisa trupi i tyre të vendosë se është mjaftueshëm dhe t’i detyrojë të ngrihen nga shtrati.

Kjo metodë zgjimi është shumë kaotike, dhe si ajo shpesh përfundon në gara me kohën, duke nxituar për t’u përgatitur për kudo që duhet të shkojnë. Nuk ka asgjë të qetë, qetësuese ose çlodhëse në mënyrën se si këta lloj të fjeturish fillojnë ditët e tyre.

Pavarësisht kësaj, ata shpesh janë shumë inteligjentë. Në fund të fundit, një mënyrë jetese e çorganizuar nuk barazohet me shkëlqimin e dikujt në fusha të tjera. Ata mund të duken pak të shpërndarë për shikuesin e jashtëm, por njerëzit që mbështeten shumë në alarmet shpesh kanë një ose dy fusha të specializuara në të cilat ata janë gjenialë.

Ata gjithashtu shfaqin aftësi të patëmetë për zgjidhjen e problemeve, që do të thotë se miqtë e tyre shpesh u drejtohen atyre për kontributin e tyre. Nëse keni nevojë për një numër alarmesh për të filluar ditën tuaj, mund të ndiheni sikur po luani vazhdimisht me pjesën tjetër të botës, por mos u shqetësoni; ju jeni larg të qenit vetëm. Tashmë jeni mirë, kështu që nuk keni nevojë të vazhdoni të dyshoni për veten tuaj!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat