Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini në shpinë?

Life style

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini në shpinë?

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 12:56
Foto ilustrim

Ka disa variante për këtë pozicion gjumi, të cilat shpeshherë kundërshtohen, por nga disa mbrohen:

Të mirat:

Një pozicion i tillë gjumi ndihmon qafën dhe shpinën të jenë në pozicionin e tyre optimal, muskujt kështu janë më të çlodhur sepse trupi mbështetet plotësisht në dyshek. Po ashtu, është një pozicion i rekomanduar për të mos krijuar rrudha në fytyrë.

Të këqijat:

Shumë njerëz flenë në shpinë me duar mbi kokë, gjë që çon në dhimbje supi. Nëse je një prej tyre, provo t’i mbash duart në pozicionin e tyre neutral pa i tendosur. Këtë mund ta bësh edhe duke e afruar kokën më pranë krevatit në mënyrë që të eliminosh ngritjen e duarve, shkruan revistaclass. Po ashtu, mundesh që të mbash një jastëk të hollë ose një peshqir të mbështjellë nën gjunjë për të shmangur dhimbjen e shpinës.

Ky lloj pozicioni jep më shumë mundësi për gërhitje, sepse sipas mjekëve, në këtë pozicion gjumi mund të jetë i fragmentuar dhe jo i qetë. Mund të çojë në presion të lartë të gjakut, sëmundje të zemrës, mund të ndihesh i përgjumur gjatë ditës, i lodhur dhe me dhimbje koke.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat