Tregtari djeg çantën me vlerë mbi 1000 euro për të zbuluar çmimin e tyre real

Life style

Tregtari djeg çantën me vlerë mbi 1000 euro për të zbuluar çmimin e tyre real

Më: 18 mars 2023 Në ora: 14:12
Volkan Yilmaz

Një tregtar donte të zbulonte se sa kushtojnë vërtet çantat e shtrenjta dhe për ta bërë këtë ai përdori metoda drastike: ai preu çantat e shtrenjta të stilistëve të njohur, derdhi substanca të forta kimike mbi lëkurën e shtrenjtë dhe dogji mbetjet.

Vetëm kështu Volkan Yilmaz mund të zbulojë saktësisht se si është bërë një çantë dhe çfarë materialesh janë përdorur. 

Ai ka 755,000 ndjekës në kanalin e tij TikTok @tanner.leatherstein dhe videot e tij janë shumë të pëlqyera. 

Një nga zbulimet tronditëse të këtij eksperti lëkure është se një çantë Chanel prej 995 funtesh vlen vetëm 75 paund për lëkurën, materiale të tjera dhe kosto pune.

Volkan ka lindur në Turqi dhe filloi të punonte me lëkurë në moshën 11-vjeçare, sepse familja e tij kishte një fabrikë lëkurësh. Ai tani jeton në SHBA dhe ka markën e tij Pegai.

"Gjëja e parë që bëj kur vlerësoj një çantë lëkure është që thjesht përpiqem ta ndjej - a është plastike apo a mund ta ndiej formën natyrale të lëkurës," shpjegon Volkan. 

Shpesh, thotë ai, markat e luksit "standardizojnë" lëkurën, duke aplikuar një shtresë akrilike për të mbuluar çdo shenjë apo papërsosmëri.

“Lëkura ka të meta sepse vjen nga një kafshë: ka plagë, shenja kafshimi etj. Rreth 90 për qind e lëkurës kërkon një formë të rregullimit. Një model ose teksturë mund të stampohet mbi një përfundim plastik për t'i dhënë asaj një pamje të veçantë - si lëkura 'saffiano' e krehur e Prada - por mund të përdoret gjithashtu për të mbuluar materialet inferiore.

Më pas, shikoj mjeshtërinë - a janë qepjet në shtrirje të përsosur? Sa kompleks është dizajni i përgjithshëm? Nga se përbëhet veshja e brendshme?

Për të vlerësuar lëkurën, hedh aceton në qese për të tretur fundin. Djegia e materialit më ndihmon të kuptoj se çfarë teknikë për rrezitje është përdorur - disa janë shumë më të shtrenjta se të tjerat."

Sigurisht, çmimi në çantë nuk pasqyron vetëm vlerën e lëkurës. Ajo gjithashtu paguan për "statusin" që vjen me një markë të njohur, si dhe dizajnin dhe koston. Ajo që Volkan dëshiron që ne të kuptojmë është se sa paguajmë për ato "shtesë".

Karriera e tij për të treguar çmimin real të çantave filloi në vitin 2021 kur ai vizitoi një dyqan Louis Vuitton me gruan e tij.

“Nuk kam qenë kurrë në një dyqan Louis Vuitton, por kur pashë çmimet, u bëra kurioz se si bëhen çantat e dorës”.

Ai e bleu çantën me dëshirë për 1310 £ dhe më pas e grisi për të vlerësuar mjeshtërinë.

 Ai u habit kur zbuloi se pjesa kryesore e çantës nuk ishte as prej lëkure, por nga një pëlhurë shumë më e lirë.

"Njerëzit nuk e dinë se çfarë është lëkura e shkëlqyer dhe çfarë nuk është." “Ata nuk mund ta dallojnë duke parë një çantë, ndaj supozojnë se nëse është e shtrenjtë, është e cilësisë së mirë”, shpjegon ai.

Sigurisht, markat e modës së lartë shpesh përdorin materialet më të mira, por edhe lëkura më e mirë, thotë Volkan, do të kushtonte vetëm dyfishin e çmimit të një lëkure të mirë të përdorur nga një markë e përballueshme.

Në një video të fundit, Volkan prish një çantë Yves Saint Laurent që shitet për 1690 dollarë. Ai vlerëson se vlera e vërtetë e tij është në fakt rreth 160 dollarë, duke marrë parasysh të gjitha materialet e përdorura dhe koston e punës.

Dikush shkroi në komente: “Sapo më kurseve 1700 dollarë. Gjithmonë e kam dashur këtë çantë, por do të dëgjoj fjalën tënde”.

Volkan thotë se për shumë nga ndjekësit e tij është zgjedhja e duhur.

“Një çantë nuk shitet kurrë për 2000 £ për shkak të lëkurës me shkëlqim. Është 2000 £ për shkak të statusit dhe prestigjit që vjen me logon dhe markën e stilistit,” shpjegon ai.

"Disa njerëz e kuptojnë këtë dhe ndihen të plotësuar me të dhe unë e respektoj plotësisht këtë, por të tjerët nuk e kuptojnë dhe besojnë se çmimi pasqyron cilësinë e materialit." Shpresoj se përmbajtja ime mund t'i ndalojë njerëzit të harxhojnë paratë e tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat