Si të shpëtojmë nga pikat e zeza në hundë?

Life style

Si të shpëtojmë nga pikat e zeza në hundë?

Më: 19 mars 2023 Në ora: 23:25
Foto ilustrim

Pikat e zeza janë puçrra që ngrihen në sipërfaqen e lëkurës. Kur një pore bllokohet dhe mbyllet, ajo njihet si një kokë e bardhë, por kur maja mbetet e hapur, formohet një njollë e zezë.

Shumë njerëz mendojnë se pikat e zeza janë të errëta sepse kjo është ngjyra e papastërtisë në pore. E vërteta është, pikat e zeza janë të zeza ose gri të errëta sepse vaji dhe lëkura e vdekur që bllokojnë poret kthehen në të zeza kur bien në kontakt me ajrin.

Nëse keni të bëni me pikat e zeza, mund të pyesni se si t’i largoni ato nga hunda dhe rreth saj. Këtu janë disa opsione që mund të provoni ju vetë në shtëpinë tuaj.

Lani fytyrën tuaj dy herë në ditë dhe pas stërvitjes

Jam i sigurt se kjo nuk është hera e parë që keni dëgjuar se larja e rregullt e fytyrës mund të ndihmojë me aknet.

Ide e mirë është të lani fytyrën edhe në mëngjes për të hequr çdo papastërti ose bakterie që mund të ketë dalë në fytyrën tuaj gjatë natës.

Vetëm kini kujdes të mos e pastroni shumë, gjë që mund ta zhvesh lëkurën dhe në fakt ta bëjë atë të prodhojë më shumë vaj për ta kompensuar.

Provoni shirita pore

Të gjithë i kemi parë reklamat me gruan e buzëqeshur të kënaqur që po heq pikat e zeza nga hunda. Shiritat e poreve heqin përkohësisht një shtresë të lëkurës, dhe me të shpesh vjen vaji i oksiduar dhe papastërtia që përbëjnë pikën e zezë.

Shiritat e poreve nuk do të parandalojnë që ato pika të zeza të kthehen, megjithatë, sepse ato nuk rregullojnë prodhimin e vajit të lëkurës tuaj.

Për rezultate më të mira, provoni avullimin e fytyrës paraprakisht (mbi një tenxhere me ujë të valë, për shembull, duke qenë shumë të kujdesshëm) për të hapur poret.

Ndërsa ato mund të bëjnë që poret të duken përkohësisht më të vogla, shiritat e poreve gjithashtu kanë potencialin për të hequr vajrat e rëndësishme natyrore dhe gjëndrat e flokëve që janë të dobishme për lëkurën. Kjo mund të çojë në acarim dhe thatësi.

Përdorni krem ​​kundër diellit pa vaj

Për fat të mirë, ka disa opsione të shkëlqyera pa vaj që do të bllokojnë në mënyrë efektive rrezet UVA dhe UVB.

Lëmoni në një maskë balte

Balta është një përbërës i butë, ky efikasitet daton që nga kohërat e lashta. Argjila ndihmon në heqjen e yndyrës së tepërt të lëkurës dhe mund të ndihmojë në lirimin ose heqjen e papastërtisë nga poret e bllokuara.

Maskat e fytyrës të bëra me një bazë balte punojnë më butë sesa shiritat e poreve, të cilat mund të tërheqin një shtresë të lëkurës. Në vend të kësaj, balta futet në pore dhe gradualisht mund të largojë papastërtinë dhe vajin.

Disa maska ​​balte përmbajnë squfur, i cili ndihmon në prishjen e lëkurës së vdekur dhe mund të përmirësojë pamjen e pikave të zeza. Sidoqoftë, shumë njerëz janë alergjikë ndaj squfurit, kështu që është një ide e mirë të bëni një test të njollosjes së lëkurës në krahun tuaj nëse nuk keni përdorur kurrë më parë një produkt squfuri.

Shikoni maskat me qymyr druri

Qymyr druri është një detoksifikues i shkëlqyeshëm. Punon thellë në poret për të ndihmuar në nxjerrjen e papastërtive dhe papastërtive të tjera.

Ka shumë maska ​​të mrekullueshme të qymyrit të disponueshme pa recetë. Ose mund të blini pilula me qymyr të aktivizuar në një farmaci, të hapni pilulat dhe të bëni maskën tuaj, duke përdorur një përzierje argjile bentonite, vaj peme çaji, mjaltë, ose thjesht ujë të thjeshtë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat