Pse i “urren” të tjerët? Ja çfarë thonë psikologët

Life style

Pse i “urren” të tjerët? Ja çfarë thonë psikologët

Më: 27 mars 2023 Në ora: 12:51
Foto ilustrim

Ju keni pritshmëri të mëdha

Njerëzit që priren të urrejnë të tjerët zakonisht kanë pritshmëri të larta nga njerëzit përreth tyre. Ato mund të jenë reale dhe joreale, por ndikojnë shumë në mënyrën se si i shikoni të tjerët. Për shembull, ju prisni që të tjerët të kuptojnë ndjenjat, mendimet, disponimin dhe perceptimet tuaja. Ju prisni që ata të pajtohen me mendimin tuaj dhe t’i bëjnë gjërat ashtu siç dëshironi.

Keni frikë nga të tjerët

Shpesh keni frikë nga njerëzit që janë të ndryshëm nga ju. Edhe nëse rrallë e njihni veten, kur dikush ndan këndvështrime, opinione dhe pikëpamje të ndryshme, ju prireni ta urreni atë person. Si ka ardhur? Sepse ata janë të ndryshëm nga ju. Sipas psikologëve, një nga arsyet pse urrejmë diçka apo dikë është sepse kemi frikë nga gjërat/njerëzit që janë të ndryshëm nga ne.

Në psikologjinë sociale, secili prej nesh i përket një grupi që na jep një ndjenjë përkatësie dhe identiteti. Në këtë mënyrë, kur ndiheni të kërcënuar nga dikush që nuk bën pjesë në grup, do të kërkoni mbështetje nga komuniteti juaj. Me fjalë të tjera, urrejtja është një lloj mekanizmi mbijetese.

Keni frikë nga vetja

Kur ndiheni të pasigurt për atë që jeni dhe nuk mund të pranoni të metat dhe mangësitë tuaja, ju kërkoni një rrugëdalje përmes akuzave dhe urrejtjes ndaj të tjerëve. Ajo që ju urreni tek të tjerët janë gjërat nga të cilat keni frikë. Ju prireni të identifikoni me të tjerët cilësitë që i urreni tek vetja, por nuk doni të pranoni se këto janë edhe cilësitë tuaja.

Mungesa e ndjeshmërisë

Empatia është aftësia për të vënë veten në vendin e dikujt. Kur kemi perceptimin tonë se si duhet të vendosen gjërat, atëherë e kemi të vështirë të pranojmë mendimin e të tjerëve. Në atë rast ne nuk jemi në gjendje të dëgjojmë apo kuptojmë se çfarë po përjetojnë të tjerët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat