Njerëzit më të brishtë janë ata që duken më të fortë

Life style

Njerëzit më të brishtë janë ata që duken më të fortë

Më: 28 mars 2023 Në ora: 07:28
Foto ilustrim

Njerëzit që janë fshehurazi të brishtë zakonisht janë gjithashtu mjaft të ndjeshëm. Një akt i vogël mirënjohjeje ose mirësie mund t’i mbushë me lumturi. Sidoqoftë, gabimi ose zhgënjimi më i vogël mund t’i çojë ata në një pashpresë ekstreme. Kjo mbindjeshmëri shpesh bie ndesh me botën përreth tyre.

Çdo person i brishtë fsheh ndjeshmërinë e tij. Edhe pse janë të mençur, ata kanë një nevojë të madhe për vlerësim. Lëkura e tyre është shumë e hollë dhe ata reagojnë në çast ndaj çdo lloj ndryshimi, fyerjeje apo keqkuptimi, që ndonjëherë mund të ndihet kërcënues.

Brishtësia dhe vulnerabiliteti emocional

Për të mbrojtur brendësinë e tyre delikate, ata priren të vendosin mburoja të ndryshme. Disa njerëz shfaqin një karakter të fortë dhe energjik për të vendosur kufij. Ndonjëherë duket sikur ata janë në luftë me botën. Por është e rëndësishme të mbani mend se njerëzit që janë gjithmonë të ruajtur përfundojnë duke e rraskapitur veten nga harxhimi i kaq shumë energjive psikologjike dhe emocionale.

Sepse të jetuarit e jetës në mënyrë të vazhdueshme vetëmbrojtjeje krijon vetëm më shumë vuajtje .

Kur njerëzit me zemra të brishta kanë pësuar shumë dëme, ata bëhen mosbesues. Ata ngadalë fillojnë të zhvillojnë një karakter të ndjeshëm dhe çdo veprim do ta interpretojnë si kërcënues. Bisedat e parëndësishme kthehen në beteja. Disa tone fillojnë të duken fyese.

Megjithatë, çdokush mund ta kanalizojë këtë brishtësi në një mënyrë krijuese, të shëndetshme dhe të fuqishme për të reduktuar vuajtjet e tyre.

Duke e kthyer brishtësinë tuaj në një forcë

Ju e keni mbuluar veten me gjithnjë e më shumë shtresa, duke u shkëputur plotësisht nga e vetmja gjë që mund t’ju japë atë që keni nevojë: vetëvlerësimin tuaj . Pranoni se jeta nuk është një fushë beteje ku duhet të mbroni vazhdimisht veten. Rritja, maturimi dhe avancimi përfshin rilidhjen me veten, në mënyrë që të mos shihni armiq aty ku nuk ka. Më poshtë, ne do të shpjegojmë se si mund ta bëni këtë.

Mësoni të mbijetoni në një botë plot me kunja

Njerëzit e refuzojnë brishtësinë pothuajse instinktivisht. Të perceptojmë veten si më të ndjeshëm është një kërcënim për ne, ndaj ne zgjedhim të ngremë mure. Por me të vërtetë bëhet problem kur, pasi kalon një përvojë të keqe, zemërohesh dhe vazhdimisht kërkon dikë që të fajësosh nga frika se mos lëndohesh sërish.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, duhet të jeni në gjendje të ulni mbindjeshmërinë tuaj. Nëse ndiheni sikur e gjithë bota rreth jush është plot me kunja, lëkura juaj e hollë dhe zemra e ndjeshme do të shpërthejnë në prekjen më të vogël.

Mundohuni të qëndroni të qetë, sepse ndonjëherë ju jeni armiku juaj më i keq. Lëreni mendjen tuaj të gjejë ekuilibrin. Mos u përqendroni aq shumë në atë që njerëzit e tjerë bëjnë ose thonë për t’ju vërtetuar. I vetmi person që mund t’ju vërtetojë është vetvetja.

Njerëzit e ndjeshëm mund të gjejnë mënyra për të shprehur veten përmes gjërave si arti , piktura, muzika dhe aktivitete të tjera krijuese. Gjeni një mënyrë për të kanalizuar ndjeshmërinë tuaj në mënyrë që të lehtësoni barrën.

Së fundi, mbani mend se të qenit i ndjeshëm është një virtyt i madh, por të qenit mbindjeshmëri mund të jetë një e metë. Nëse jeni pak më i brishtë dhe emocional se të gjithë të tjerët, mos e shihni atë si një mallkim. Të jesh i brishtë nuk është njësoj si të jesh i dobët, është të perceptosh gjithçka rreth teje më intensivisht. Kujdesuni për vetëvlerësimin tuaj dhe përfitoni nga kjo dhuratë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat