3 ushtrime për të rritur mirënjohjen tuaj

Life style

3 ushtrime për të rritur mirënjohjen tuaj

Më: 27 maj 2023 Në ora: 07:32
Foto ilustrim

Mirënjohja është një ndjenjë që ju gëzon kur gjërat e vogla shkojnë mirë. Ndonjëherë mund të mendoni se mirënjohja nuk është aq e rëndësishme. Por të dini se si ta përdorni dhe ta maksimizoni atë do t’ju sjellë më shumë emocione pozitive. Kjo, nga ana tjetër, do të rrisë ndjenjën tuaj të mirëqenies.

Për ta bërë këtë, duhet të filloni çdo ditë duke përkëdhelur veten. Ngrihuni 10 minuta më herët se zakonisht dhe dëgjoni trupin tuaj. Ai gjithmonë po ju komunikon nevojat e tij, por ju duhet t’i kushtoni vëmendje për t’i kuptuar ato. Pra, kontrolloni shprehjen e fytyrës, lëkurën dhe trupin tuaj në përgjithësi

Thjesht thuaj “jo” mirënjohjes së tepërt

Për ta arritur këtë, mund të mbani gjurmët e mirënjohjes gjatë gjithë javës. Shkruani kur thoni faleminderit dhe si reagojnë njerëzit e tjerë ndaj mirënjohjes suaj. Pasi të mbarojë java, mund të shihni nëse dikush ju ka komunikuar se nuk ishte e nevojshme të faleminderit kaq shumë.

Ose është e mundur që njerëzit e tjerë të mos reagojnë fare, sepse ne po e shprehim mirënjohjen tonë shumë shpesh. Alternativa është të kërkoni mënyra të ndryshme për të qenë mirënjohës. Në këtë mënyrë mund të siguroheni që mirënjohja të ketë një ndikim pozitiv mbi ju, personin tjetër dhe marrëdhënien tuaj…

 Praktikoni këto ushtrime të thjeshta për të balancuar dhe kultivuar mirënjohje!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat