Si ndikon seksi në menstruacionet tuaja? Gjithçka që duhet të dini

Life style

Si ndikon seksi në menstruacionet tuaja? Gjithçka që duhet të dini

Më: 27 maj 2023 Në ora: 08:25
Foto ilustrim

Sipas mjekëve, për sa kohë që përdorni mbrojtje kundër IST-ve dhe kontrollit të lindjes, nëse nuk planifikoni të mbeteni shtatzënë kryerja e marrëdhënieve sekuale gjatë ciklit tuaj sjellë përfitime negative.

 “Kjo ndodh sepse IST si HIV, hepatiti B dhe C mund të gjenden në nivele më të larta në gjakun menstrual sesa në lëngjet e tjera vaginale,” thotë Dr Adiele Hoffman, Këshilltare Mjekësore

“Pra, nëse keni një nga këto infeksione, rreziku për t’ia transmetuar atë partnerit tuaj nëse keni seks oral ose vaginal është më i lartë kur keni menstruacione.” "Gjithashtu për shkak se qafa e mitrës është më e hapur kur keni menstruacione për të lejuar që gjaku të rrjedhë jashtë, ajo nuk ka mukusin e zakonshëm që ju ndihmon të mbroni nga IST.” shtojnë ekspertët

A mundet seksi të vonojë menstruacionet?

Nuk ka asnjë provë shkencore që seksi mund t’ju vonojë menstruacionet për ndonjë arsye tjetër përveç nëse jeni shtatzënë, kështu që nëse periodat tuaja vonohen gjëja e parë që duhet të bëni është një test shtatzënie.

Ka faktorë të tjerë që mund të vonojnë  fillimin, rregullsinë dhe kohëzgjatjen e periudhës”, thotë Lee, eksperte e marrdhënieve. “Por seksi nuk është një prej tyre. Këto përfshijnë moshën, BMI-në, stresin, shtimin ose humbjen e papritur të peshës, sindromën e vezores policistike (PCOS), stërvitjen e tepërt dhe peri/post-menopauzën."

Nëse humbisni tre perioda radhazi dhe nuk jeni shtatzënë, duhet të konsultoheni me ekspertët e fushës.

A mundet seksi t’ju bëjë menstruacionet të vijnë herët?

“Nëse menstruacionet nuk do të fillojnë fjalë për fjalë në 12-24 orët e ardhshme, atëherë seksi nuk ka gjasa të ketë ndikim”, thotë Dr Verity Biggs, Drejtues i Shëndetit të Grave

Megjithatë, ka disa kërkime që thonë se të paturit e një orgazme mund të ndihmojë për të ‘shtyrë’ gjakun nga mitra herët.

“Teorikisht është e mundur që një orgazmë mund të shkaktojë kontraktime të lehta të mitrës dhe është kjo që mund të përshpejtojë prishjen e mukozës”. Është gjithashtu e rëndësishme të bëni një dallim midis periodave tuaja dhe gjakderdhjes pas seksit (gjakderdhje post-koitale ose PCB) pasi kjo e fundit mund të tregojë një problem.

“Gjakderdhja pas seksit mund të jetë për shkak të shkaqeve të tjera, të tilla si ektropion i qafës së mitrës (një gjendje beninje e qafës së mitrës), polipe, një infeksion i qafës së mitrës ose kancere gjinekologjike si kanceri i vezoreve dhe i qafës së mitrës,” thotë Biggs.

Deri në 9% të grave kanë gjakderdhje post-koitalekështu që nuk është e pazakontë. Nëse kjo ndodh, duhet ta raportoni gjithmonë te mjeku juaj i përgjithshëm.

A ndikojnë menstruacionet në dëshirën tuaj seksuale?

Libidoja juaj rritet dhe bie natyrshëm gjatë ciklit menstrual, kjo është arsyeja pse mund të ndiheni të eksituar një minutë, por nuk mund të mendoni për asgjë më të keqe në tjetrën.

“Në përgjithësi libido priret të jetë i ulët në gjysmën e dytë të ciklit – dy javë para menstruacioneve”, thotë Lee. “Kjo mund të jetë për shkak se nivelet e progesteronit janë në nivelin më të lartë. Nivelet e progesteronit bien papritur në fund të ciklit dhe kjo përshpejton fillimin e gjakderdhjes menstruale – dita e parë e gjakderdhjes shënon fillimin e ciklit të ri”.

“Në një cikël të ri menstrual, dy javët e para quhen faza folikulare. Nivelet e estrogjenit rriten ndërsa një folikul i ri rritet dhe zhvillohet, gati për ovulim rreth ditës së 14-të. Ndërsa nivelet e estrogjenit rriten, epshi shpesh rritet në kulmin rreth kohës së ovulacionit”, thotë ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat