A e dini se si funksionon hormoni i përqafimit?

Life style

A e dini se si funksionon hormoni i përqafimit?

Më: 30 maj 2023 Në ora: 11:47
Foto ilustrim

Për disa dekada, është zbuluar se kur gratë lindin, ato sekretojnë sasi të mëdha oksitocine. Ky hormon lehtëson dhimbjen e lindjes dhe nga ana tjetër lehtëson ndjenjën intensive të dashurisë për të porsalindurin. Kjo përkthehet në një dëshirë për të përqafuar, për të puthur, për t’u përkëdhelur.

Si të aktivizoni hormonin e përqafimit?

Oksitocina është një hormon që aktivizohet përmes kontaktit fizik. Ajo lëshohet lehtësisht përmes përqafimeve dhe puthjeve, por gjithashtu u përgjigjet stimujve të tjerë si një fjalë dashurie apo edhe një përkëdhelje e thjeshtë pas shpine.

Ne të gjithë kemi receptorë në lëkurën tonë të quajtur trupat e Meissner. Këta komponentë na lejojnë të perceptojmë temperaturën, strukturën e gjërave, përkëdheljet, pincat etj. Sapo dikush merr stimulimin, ata dërgojnë një sinjal në korteksin cerebral i cili interpreton llojin e stimujve. Dhe ne kemi më shumë korpuskula në duar dhe buzë.

Gjatë një eksperimenti të kryer në Universitetin e Kalifornisë, funksionimi i trurit të një grupi vullnetarësh u testua përmes rezonancës magnetike funksionale. Prandaj është treguar se një përqafim stimulon ndjeshëm prodhimin e oksitocinës. Në grupin e studiuar, përqafimi duhej të vinte nga një person për të cilin nuk ndjenim tërheqje seksuale, as me të cilin ishim të dashuruar. Ky studim tregoi gjithashtu se sa më shumë oksitocinë, aq më pak kortizol ka, që është hormoni i stresit.

Informacion rreth hormonit të përqafimit

Hormoni i përqafimit prodhohet në gjëndrën e hipofizës. Ai rregullohet nga qelizat e hipotalamusit, i cili gjithashtu prek të gjitha gjëndrat e trupit. Ka një lidhje me trupin në tërësi.

Kur prodhohet oksitocina, ajo shfaqet në gjak. Nëse kjo ndodh, amigdala shkakton një sërë reagimesh që rezultojnë në një sjellje më bujare dhe të qetë.

Në vitin 1998, u zbulua se fëmijët me autizëm kanë nivele më të ulëta të oksitocinës. Në vitin 2003, ne bëmë një eksperiment në të cilin e administruam këtë hormon në mënyrë intravenoze dhe vumë re një ulje të sjelljes së automatizuar të këtyre fëmijëve.

Oksitocina është një antidot i shkëlqyer kundër frikës sociale dhe fobive. Me fjalë të tjera: nëse jeni në një situatë sociale që ju frikëson, një përqafim nga dikush i afërt me siguri do t’ju ngushëllojë.

Përqafimet ndihmojnë në uljen e trishtimit dhe përmirësojnë funksionimin e presionit të gjakut. Nga ana tjetër, puthjet kanë një efekt të ngjashëm me atë të një analgjezik, por ato ndihmojnë në djegien e kalorive dhe reduktojnë rrudhat.

Hormoni i përqafimit gjithashtu ndihmon në prodhimin e më shumë serotoninës dhe dopaminës. Në thelb zvogëlon gërshetin dhe ndihmon për të pasur një qëndrim më pozitiv ndaj jetës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat