Pse fundjava ju bën të ndiheni gjithmonë në ankth?

Life style

Pse fundjava ju bën të ndiheni gjithmonë në ankth?

Më: 9 qershor 2023 Në ora: 15:19
Foto ilustrim

Ankthi i fundjavës quhet edhe Sunday Scaries dhe duket se prek 80 për qind të punëtorëve që ndihen të mbytur në fundjavë, kur rutina e punës ndërpritet. Menaxhimi i stresit dhe ekuilibrit punë-jetë gjatë një periudhe dy ditore nuk është i lehtë, por mund ta provoni në këtë mënyrë:

Fli mjaftueshëm. Të flesh mirë është një ilaç i madh natyror për ankthin. Rikuperimi i gjumit gjatë fundjavës nuk mjafton për të kompensuar një javë pune plot me sy gjumë koti. Nëse nuk mund të flini sepse jeni të shqetësuar për punën, provoni të mbani një bllok shënimesh pranë krevatit tuaj në mënyrë që të mund të ulni mendimet dhe idetë që mund t’ju mbajnë zgjuar.

Shkëputuni nga puna/shkolla në fundjavë. Ndonjëherë është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet, por bëni çmos që fundjavat t’i kaloni duke u fokusuar vetëm në aktivitete që pasurojnë jetën tuaj personale. Kurseni punë për javën e punës dhe mos e lini të depërtojë në fundjavën tuaj. Shkëputuni nga aplikacionet profesionale të chatit dhe email-it për të mos u thithur në detyrime profesionale.

Trajtojeni veten të hënën. Krijo një rutinë të hënën për veten që të jep diçka për të pritur në fillim të javës. Pavarësisht nëse është një kënaqësi nga furra juaj e preferuar lokale, një klasë ushtrimesh, apo një darkë në këmbë me një mik, krijoni një element javor emocionues në fillim të javës suaj që mezi prisni ta kaloni gjatë gjithë fundjavës.

Njihini limitet tuaja. Frika e së dielës është një gjë, por terrori i javës së ardhshme të punës nuk duhet të jetë një ngjarje javore. Nëse kjo ndodh gjatë gjithë kohës, ju mund të jeni të mbingarkuar dhe të keni shumë në pjatën tuaj. Rivlerësoni angazhimet dhe detyrimet tuaja për të përcaktuar se çfarë është më e mira për energjinë dhe shëndetin mendor.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat