Kremrat nuk janë e vetmja mbrojtje ndaj diellit, produktet tjera që luajnë një rol të rëndësishëm

Life style

Kremrat nuk janë e vetmja mbrojtje ndaj diellit, produktet tjera që luajnë një rol të rëndësishëm

Më: 7 korrik 2023 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Ditët e verës kanë ardhur dhe për shumë njerëz, teni i nxirë është rezultati më i bukur i periudhës në vazhdim.

Drita e diellit nuk është vetëm e mrekullueshme për disponimin tonë, por gjithashtu stimulon prodhimin e vitaminës D dhe forcon trupin dhe kockat tona. Megjithatë, kjo ndodh vetëm në doza që janë të tolerueshme për lëkurën tonë.

Edhe pse dielli është i dobishëm për organizmin në shumë mënyra, kjo nuk do të thotë se nuk ka anët e dëmshme, veçanërisht nëse kalojmë shumë kohë të ekspozuar ndaj rrezeve. Është diçka që me siguri e keni dëgjuar shumë herë, megjithatë nuk është kurrë e mjaftueshme ta përsëritni se si mund ta mbroni siç duhet lëkurën tuaj.

Duhet të kujdesemi vazhdimisht për shëndetin e këtij organi kompleks dhe të ndjeshëm, sidomos gjatë verës, kur është veçanërisht i rrezikuar. Sa më e çelët të jetë lëkura, aq më pak është në gjendje të mbrohet nga dielli. Rregulli i artë për mbrojtjen adekuate të lëkurës nga dielli është përdorimi i kremrave dhe produkteve të ngjashme me faktor mbrojtës. Megjithatë, ka një sërë gjërash të tjera që mund të bëni përpara kësaj, të cilat nuk kanë të bëjnë vetëm me mbrojtjen që ne aplikojmë në formën e një shtrese sipërfaqësore.

Roli i kremit kundër diellit është vetëm “dytësor”?

Shumë dermatologë sugjerojnë se aplikimi i kremit kundër diellit me SPF mund ta parandalojë kancerin e lëkurës. Por, në vitin 2018, European Journal of Dermatology raportoi për një meta-analizë, e cila shqyrtoi 29 studime me më shumë se 313.000 pjesëmarrës, duke arritur në përfundimin se nuk ishte kështu. Përkatësisht, përdorimi i rregullt i kremrave kundër diellit kontribuon në mbrojtje, por nuk mbron plotësisht nga kjo sëmundje ogurzezë. Sigurisht që ndihmon lëkurën të mbrohet nga djegiet e pakëndshme dhe të dhimbshme, por në luftën kundër problemeve më serioze nevojiten një sërë masash parandaluese.

Njëra nga mënyrat se si mund të mbrohemi është e fshehur në ushqimin e duhur dhe disa suplemente dhe antioksidantë, të cilët – si në të gjithë trupin – kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e lëkurës dhe parandalimin e sëmundjeve të rënda të saj.

Duke qenë se organizmi dhe trupi ynë kanë nevojë vetëm për më të mirën, në vijim janë disa nga produktet thelbësore për organizmin gjatë ditëve të verës.

Beta-karoteni

Një nga suplementet e shkëlqyer për të gjithë trupin, duke përfshirë lëkurën, është beta-karoteni. Karotenoidet janë gjithmonë të pranishme në natyrë së bashku me beta-karotenin në frutat dhe perimet me ngjyrë portokalli të errët dhe e gjelbër. Është një pararendës i vitaminës A dhe kontribuon në ruajtjen e lëkurës së shëndetshme duke reduktuar efektet negative të diellit në të.

Ky lloj pigmenti ka një efekt pozitiv në funksionet e sistemit imunitar dhe ndihmon në ruajtjen e shikimit normal dhe të mirë.

Astaksantina

Astaksantina është një pigment gjithashtu nga grupi i karotenoideve që i jep ngjyrë të kuqe-portokalli karavidheve, salmonit, gaforres dhe disa algave. Vetia e tij themelore është një aktivitet i fortë antioksidant që ka një efekt potencialisht të dobishëm në probleme të shumta shëndetësore.

Qetësoni dhimbjen e kockave dhe të muskujve në kushte shtëpie

Në veçanti, vihet në pah efekti mbrojtës në parandalimin e dëmtimeve të shkaktuara nga rrezatimi UV, aktiviteti antiinflamator dhe i fortë antioksidant me rol kyç në parandalimin e inflamacionit, kancerit, infeksionit nga Helicobacter pylori dhe sëmundjeve degjenerative në pleqëri.

Antioksidantë

Rolin më të rëndësishëm në luftën kundër radikaleve të lira (të prodhuara nga trupi ynë) dhe plakjes së shpejtë të lëkurës (të shkaktuar nga dielli) e luajnë antioksidantët – vitaminat, mineralet dhe fitonutrientët – të cilët i neutralizojnë ato dhe riparojnë dëmtimet e lëkurës dhe japin qëndrueshmëri dhe forcë ndaj indeve lidhëse, ruajnë sintezën dhe funksionin e kolagjenit.

Sigurisht, ndoshta do të ishte pak e lodhshme t’i merrni ato veç e veç, prandaj formulimet e ndryshme të antioksidantëve me përbërësit aktivë, si vitaminat C, E, B2 dhe mineralet zinku, seleni, mangani dhe bakri, kontribuojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ.

Duke i marrë këto lëndë ushqyese përmes suplementeve ushqimore, ne mund ta përgatisim lëkurën për ekspozimin në diell, të zvogëlojmë dëmtimet dhe shfaqjen e alergjive nga dielli dhe ta mbajmë nxirjen për më gjatë. Por, sigurisht, nuk duhet të harroni të merrni suplemente pas rrezeve të diellit.

Formula multivitaminash

Rekomandohen formulat me përbërës aktivë dhe lëndë ushqyese thelbësore, i cili mbështet shëndetin dhe një mënyrë jetese aktive, me përmbajtje të vitaminave të grupit B, minerale në formë kelate (përthithja e të cilave është shumë më e mirë), antioksidantë, vitamina C dhe E, të cilat mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, kalcium dhe acid folik.

Nga formulat e tilla ka përfitime të shumta në sistemin tonë imunitar. Ndër të tjera, kontribuon edhe në metabolizmin normal të prodhimit të energjisë.

Magnezi

Një tjetër mineral i madh dhe thelbësor për trupin tonë është magnezi, i cili përmirëson aktivitetin dhe ekuilibrin e shumë organeve, veçanërisht të sistemit nervor.

Magnezi në formën e citratit absorbohet shumë më mirë dhe ka biodisponueshmëri më të mirë në krahasim me formën më të zakonshme të oksidit. Është ideal për këdo që ka probleme me përthithjen e dobët të mineraleve. Redukton lodhjen, kontribuon në funksionimin normal të muskujve, mirëmbajtjen e kockave dhe funksionin normal psikologjik.

Kolagjeni

Produkti i fundit, por jo më pak i rëndësishëm, është kolagjeni. Tashmë dimë shumë nga avantazhet e tij, veçanërisht se është e nevojshme për një pamje të shëndetshme dhe vitale. Kjo proteinë thelbësore mbron dhe mbështet shërimin e lëkurës, rrit qëndrueshmërinë dhe integritetin e saj dhe ndihmon në zbutjen e rrudhave.

Në të njëjtën kohë, hialuroni mund të ndihmojë në ruajtjen e një niveli optimal të ujit në dermën e lëkurës, i cili zvogëlohet me kalimin e moshës dhe manifestohet në formën e rrudhave të para, dhe më pas më të thella, më të theksuara.

Tani është ndoshta edhe më e qartë se kujdesi për lëkurën gjatë verës dhe rrezet e diellit nuk përfshin vetëm kremin. Ka shumë produkte për kujdesin dhe kujdesin e brendshëm, por është e rëndësishme t’i zgjidhni ato me cilësi të lartë dhe efektive.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat