Këto janë shenjat që tregojnë se po hyni në krizën 35-vjeçare

Life style

Këto janë shenjat që tregojnë se po hyni në krizën 35-vjeçare

Më: 18 shtator 2023 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

35 vitet përfaqësojnë një pikë kthese të vërtetë për shumë gra, është koha për të bërë një bilanc dhe jo gjithmonë ajo që shohim na pëlqen.

Panik – Për herë të parë në jetën tonë ne përjetojmë një panik pa emër, një frikë që vjen nga humbja e shikimit të atyre që ishin pikat e zakonshme të referencës, frika e kombinuar me ndërgjegjësimin për të mos arritur qëllimet që kishim dashur 20 vjeç.

Gënjeshtra për moshën – Gjithmonë për herë të parë e gjejmë veten duke gënjyer për moshën, duke deklaruar vetëm disa vite më pak (le të themi 5?) se sa kemi.

Vlerësimi i sukseseve – Pyetja që na përndjek është: “Çfarë kam bërë në jetën time?” dhe kështu i heqim pluhurin diplomave dhe diplomave që të jemi në gjendje të qetësohemi

Pasiguria e dashurisë – Jemi ndier gjithmonë të sigurt në fushën sentimentale, por befas dyshojmë për të gjithë, edhe për njeriun që kemi pranë: a do të jetë vërtet i duhuri?

Pendesa – Është e sigurt që e dimë mirë që disa raste të kaluara nuk do të kthehen, e gjejmë veten duke menduar se “ajo që është bërë është bërë”, por jo gjithmonë jemi të kënaqur me të.

Shqetësimet ekonomike – Prej kohësh kemi lënë folenë e familjes, nuk është e mundur të kthehemi pas…po nëse nuk duhet t’ia dalim? Këtu dyshojmë për forcën tonë, veçanërisht në një periudhë pasigurie ekonomike shumë të ndryshme nga ajo në të cilën prindërit tanë ishin të rinj

Bërja e një pike në karrierë – A e bëjmë ne punën që duam? Çfarë mundësish kemi ende për të ndryshuar pozicionin tonë nëse puna aktuale nuk është ajo që kemi ëndërruar apo ajo për të cilën kemi studiuar?

Krahasimet – Papritur ne fillojmë të bëjmë krahasime midis situatës sonë dhe asaj të bashkëmoshatarëve tanë për të parë nëse kemi mbetur prapa në ndonjë aspekt.

Mungesë e vetëvleresimit – Ne nuk ndihemi më të sigurt për veten, ne dyshojmë dhe lëkundem midis një ndjenje të pamjaftueshmërisë dhe një mosbesimi kronik.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat