Si të menaxhoni një klasë të zhurmshme pa ngritur zërin? Këshilla që do t’ju vijnë në ndihmë

Life style

Si të menaxhoni një klasë të zhurmshme pa ngritur zërin? Këshilla që do t’ju vijnë në ndihmë

Më: 22 shtator 2023 Në ora: 13:54
Foto ilustrim

Kur vizitova klasën time të re në fund të vitit të kaluar akademik, kuptova menjëherë se ata ishin tepër të zhurmshëm dhe llafazane. Unë e kuptoj plotësisht që fëmijët flasin dhe ndërsa nuk pres heshtje të plotë, mund të shihja se fëmijët po shpërqendroheshin dhe shumë prej tyre nuk mund të përqendroheshin në punën e tyre në mjedisin që krijohej.

Personalisht, më pëlqen të vendos muzikë relaksuese të vëmendjes në sfond ndërsa fëmijët mësojnë, në mënyrë që të krijoj një mjedis qetësues dhe duke ditur se sa zhurma do ta ndërpriste këtë, vendosa që të përdorja një mjet për të kontrolluar nivelet e zhurmës. Klasa ka nevoja të ndryshme, kështu që duhej të ishte diçka vizuale dhe e thjeshtë.

Kur bëhej fjalë për zgjedhjen e një sistemi, kishte kaq shumë sugjerime në Twitter dhe Instagram dhe e dija që duhej të ishte e lehtë për t’u kuptuar. Kisha parë sisteme që përdornin një shigjetë për të treguar nivelin e zërit, por vendosa të provoja përdorimin e dritave për t’u siguruar që fëmijët mund t’i shihnin qartë pritshmëritë.

Fillova me një ekran bosh të vendosur pranë tavolinës sime në pjesën e përparme të klasës. I printova treguesit e nivelit të zhurmës, i zmadhova në A3 dhe më pas i bashkova në ekranin tim. I bleva dritat nga Amazon dhe ato erdhën me jastëkë ngjitës që ngjiten në pjesën e pasme. Më pas vendosa një dritë pranë secilit tregues dhe i ngjita në tabelë – ato janë vërtet të lehta për t’u përdorur ndërsa i shtyni në qendër që drita të ndizet. Megjithatë, ato janë mjaft të ndritshme, kështu që mendova të përdor celofan mbi to për t’i zbehur pak.

Menaxhimi i zhurmës

E prezantova që në ditën e parë dhe e përfshiva në PowerPoint-in tonë të mirëseardhjes. Unë shpjegova me detaje çdo nivel në mënyrë që fëmijët të ishin të vetëdijshëm për pritshmëritë dhe e zbatuan atë që në fillim. U sigurova që të rriturit e tjerë që punonin në klasën time e dinin për sistemin dhe ata e kuptonin rëndësinë e përdorimit të tij për të siguruar qëndrueshmëri. Unë e përdor atë çdo ditë gjatë çdo mësimi për të siguruar që fëmijët të kuptojnë plotësisht nivelin e zhurmës. Sigurohem gjithashtu se përdoret siç duhet, në mënyrë që fëmijët të dinë se mund të përdoret gjithashtu pozitivisht, për shembull, “loud and proud” ndizet kur ne këndojmë ose fëmijët lexojnë punën e tyre.

Fëmijët nuk kishin përdorur kurrë më parë një mjet për menaxhimin e zhurmës, kështu që nuk e dija se si do të reagonin. Ata i janë përgjigjur mirë sistemit dhe ka funksionuar mirë për mua që thjesht të ndizja dritën, në vend që të përsërisja veten për ndërprerjen e zhurmës. Nëse harroj, shumë fëmijë më kujtojnë ta vendos, gjë që mendoj se ka qenë mjaft efektive. Disa nga të rriturit në klasë janë shprehur se sa mirë po ecin fëmijët dhe sa më të qetë dhe më pak shqetësues janë ata në tërësi.

Edhe pse nuk është arritur 100%, fëmijët po punojnë shumë mirë me të dhe u pëlqen të vendosin nivelin “me zë të lartë dhe krenarë”. Unë do t’ua rekomandoja mësuesve të tjerë që ta përdorin, thjesht për të ruajtur zërin e tyre dhe për t’i lejuar fëmijët të kenë akses në një tregues të thjeshtë vizual të nivelit të zhurmës së tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat