“Rrëmbimi i Amigdalës”: Gjithçka që duhet të dini për të

Life style

“Rrëmbimi i Amigdalës”: Gjithçka që duhet të dini për të

Më: 29 shtator 2023 Në ora: 14:16
Foto ilustrim

Ne të gjithë kemi përjetuar shpërthime, humbje të kontrollit, reagime të tepërta ose shpërthime emocionale në një kohë ose në një tjetër. Në fund të fundit, ne jemi vetëm njerëz, dhe ta lëmë veten të magjepsur nga emocionet tona të forta është krejtësisht normale. Megjithatë, shpesh na bën të ndihemi keq, sepse mund të ketë pak më shumë përvoja zhvlerësuese sesa të mos kemi kontroll mbi veten tonë.

Rrëmbimi i amigdalës

Një rrëmbim i amigdalës është një përgjigje emocionale intensive ndaj një situate stresuese. Ai përfshin reagime të ndërmjetësuara nga humbja e kontrollit të emocioneve tona. Për të kuptuar këtë lloj përvoje, duhet të dimë për funksionet e këtij rajoni të vogël të trurit. Amygdala është thelbësore për mbijetesën tonë. Na mbron nga rreziqet e përditshme. Ai përpunon mjedisin tonë, regjistron dhe kujton rreziqet dhe dërgon sinjale në trurin tonë për të vepruar. Objektivi i tij është që ne të veprojmë, ose duke i shpëtuar rrezikut ose duke u përballur me të. Megjithatë, problemi është se modelet tona të reagimit nuk janë gjithmonë të dobishme në botën moderne ku jetojmë. Në të kaluarën tonë evolucionare, amigdala e bëri më të lehtë për ne që të vepronim përballë rrezikut real. Në ditët e sotme, ai është më i vetëdijshëm për ngjarjet dhe frikat e parëndësishme që nuk janë gjithmonë reale. Në fakt, sot, kërcënimet tona janë pothuajse gjithmonë emocionale dhe të ndërmjetësuara nga stresi dhe ankthi.

Pra, çfarë mund të bëni nëse e gjeni veten në këtë lloj situate?

Vini re se çfarë po ndodh në trupin tuaj dhe emërtoni emocionet që përjetoni

Një rrëmbim i amigdalës fillon me ndryshime trupore. Për shembull, takikardi, djersitje dhe presion në gjoks dhe stomak. Së pari, ju duhet të zbuloni këto ndryshime. Më pas, duhet të sqaroni se çfarë emocionesh po ndjeni dhe t’i emërtoni ato. Duke i thënë vetes diçka të tillë si “Ndihem i frikësuar dhe i shqetësuar. Do të ulem dhe do të përpiqem të rregulloj atë që ndiej” do t’ju ndihmojë.

Rregulli kimik i gjashtë sekondave

Kortizolit dhe epinefrinës duhen rreth gjashtë sekonda për të reduktuar ndikimin e tyre në trupin tuaj. Prandaj, sapo të zbuloni ndryshime në trupin tuaj dhe të ndjeni dëshirën pothuajse instinktive për të reaguar, jepini vetes pak kohë. Merrni frymë thellë për disa minuta (të paktën) për të shpërndarë tensionin dhe për të qetësuar mendjen tuaj.

Jepini vetes një pushim

Të pushtohesh nga emocionet e tua më të forta është rraskapitëse dhe shqetësuese. Nuk është një përvojë e këndshme. Prandaj, sa herë që ndiheni në pritë nga një rrëmbim i amigdalës, jepini vetes disa orë pushim. Mund të ecni, të shtriheni ose të flisni me dikë afër jush për atë që ju ka ndodhur.

Rëndësia e terapisë psikologjike

Hiperaktivizimi në amigdalë është një reagim ndaj një problemi themelor që duhet të adresohet. Siç e përmendëm edhe më herët, ky lloj reagimi shfaqet në fobi, trauma, çrregullime paniku, çrregullime të stresit post-traumatik, çrregullime obsesive-kompulsive etj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat