Tre gjërat e para që dikush vë re kur ju sheh

Life style

Tre gjërat e para që dikush vë re kur ju sheh

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 16:07
Foto ilustrim

Shumë herë, përshtypja e parë është vendimtare. Mendimi që dikush krijon në fillim të njohjes sonë mund të mos ndryshojë kurrë dhe zakonisht bazohet në faktorë shumë specifikë.

Kur fillojmë të flasim me dikë, vërejmë tre gjëra, madje edhe në mënyrë të pandërgjegjshme. Dhe këto, së bashku, na ndihmojnë të krijojmë një opinion të parë. Cilat janë ato?

Dhëmbët

Dhëmbët tanë zbulojnë shumë për veten tonë. Nga mosha jonë e deri te zakonet tona, pavarësisht nëse pimë duhan apo jemi të ngushtë, ato japin shumë informacion dhe ne as që e dimë atë.

Gramatika

Sa herë keni dëgjuar dikë të thotë “ide interesante” dhe menjëherë keni vendosur që nuk përshtateni? Shumë herë, ndoshta. Ashtu si kur ai të dërgon mesazhe, dhe ti e kupton se ai po ngatërron formën e fjalë. Përdorimi i drejtë i gjuhës është gjithmonë më tërheqës.

Besimi

Mbetet për t’u parë nëse dhe sa mirë ndihemi me veten. Nëse nuk e duam atë që jemi, ne i trajtojmë të tjerët negativisht dhe ata e kuptojnë atë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat