A mund ta dëmtojë trupin tuaj darka e natës vonë? Ja si përgjigjen ekspertët

Life style

A mund ta dëmtojë trupin tuaj darka e natës vonë? Ja si përgjigjen ekspertët

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 23:29
Foto ilustrim

Ndërsa shumica e njerëzve kthehen nga puna natën, ata priren ta hanë darkën vonë. Por konsumimi i një vakti para se të shkoni në shtrat mund të ketë gjithashtu shumë pasoja.

Pasi dikush ha ushqim, trupit i duhen disa orë që ta lëvizë atë nga stomaku në zorrën e hollë. Shumica e njerëzve priren të flenë pasi hanë vaktin e tyre, kështu që ajo që ndodh është se procesi i lëvizjes së ushqimit nga stomaku në zorrën e hollë ngadalësohet. Për të mbajtur trupin në formë, është thelbësore që ushqimi të konsumohet në kohën e duhur në mënyrë që të ketë kohë të mjaftueshme për t’u tretur.

Nëse ushqimi nuk hahet në kohën e duhur, mund të sjellë edhe shumë probleme fizike. Sipas ekspertëve të shëndetit, koha e duhur për të ngrënë darkë është ora 20.00. Por shumë njerëz nuk mund të hanë darkë në atë kohë. Eksperti ka zbuluar problemin e të ngrënit të darkës vonë. Ai thase:

“Në ditët e sotme, pothuajse të gjithë hanë darkë natën. Është bërë normë në jetën moderne. Shumë herë, ne nuk mbajmë mend të hamë nën presionin e punës. Në një botë shumë të ngarkuar, njerëzit nuk janë mësuar ta mbarojnë darkën herët.”

Ai shtoi se shumë njerëz hanë ushqime të padëshiruara gjatë natës ose porosisin edhe vonë natën. Kjo çon në disa sëmundje ekstreme shëndetësore si diabeti, sëmundjet e zemrës, kolesteroli, etj.

Ai tha se ngrënia e darkës në kohën e duhur përmirëson tretjen pasi stomaku dhe zorrët marrin më shumë kohë për të tretur ushqimin. Si rezultat, edhe pesha juaj kontrollohet. Përveç kësaj, darka herët mund të ndihmojë edhe me pagjumësinë. Ndërsa njerëzit hanë herët dhe ushqimi i tyre tretet siç duhet në kohën e duhur, ata do të jenë në gjendje të flenë në kohën e duhur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat