Shëroni shpirtin për të shëruar trupin

Life style

Shëroni shpirtin për të shëruar trupin

Më: 8 dhjetor 2023 Në ora: 00:53
Foto ilustrim

Jeta dhemb. Jeta ka efekte anësore që lëndojnë shpirtin tonë dhe e bëjnë trupin tonë të sëmurë. Çfarë mund të bëjmë? Si e përballojmë këtë realitet të ashpër?

Janë të shumtë personat që vijnë në konsultat parësore me dhimbje. Me atë migrenë që nuk na lë të jetojmë. Me atë tension të lartë që na përshpejton zemrën. Me atë dhimbje në shpirt që pushton, që lodh, që na pengon të ngrihemi në mëngjes.

Na dhemb trupi. Dhe si të tilla, ne i marrim ato pilula  për dhimbjen e jetës. A është e përshtatshme? Nuk mund t’ia atribuojmë të gjithë fajin mjekëve, ata kanë pak kohë për të na trajtuar dhe është e zakonshme, për shembull, të kthehemi në shtëpi me një trajtim të papërshtatshëm. Së shpejti do të kthehet ajo urth, ato marramendje që na pengojnë të dalim nga shtëpia dhe ato takikardi që theksohen kur kthehemi në punë.

Jeta dhemb. Jeta ka efekte anësore që na lëndojnë shpirtin dhe na sëmurin trupin . Çfarë mund të bëjmë? Si e përballojmë këtë realitet të ashpër?

Problemi më i zakonshëm në konsultat mjekësore

Këtu nuk do të hyjmë në diskutime filozofike apo fetare për ekzistencën ose jo të shpirtit. Por ne të gjithë e kuptojmë konceptin. Ne ia atribuojmë shpirtit atë që jemi, atë që ndjejmë, në të janë frika dhe ankthet tona. Ëndrrat tona.

Ka teori që shkojnë pak më tej, që na flasin për konceptin e regresionit dhe jetët e mëparshme, ku ne vazhdojmë të “mbartim” çështje të pazgjidhura. Por ne nuk do të hyjmë në këto koncepte.

Ne do të qëndrojmë me idenë bazë se shpirti është një përfaqësim i thelbit tonë autentik. Një entitet shumë i brishtë, vulnerabël që ndihet i lënduar çdo ditë. Si mund të ecim përpara në jetën tonë të përditshme nëse qenia jonë është e zhgënjyer apo e detyruar?

Trupi vuan dhe somatizimi është, ndoshta, një nga realitetet më të zakonshme në pothuajse të gjitha konsultimet mjekësore.

Depresioni i padiagnostikuar do të mbetet i fshehur, por i dukshëm tek personi që vuan prej tij. Një qetësues dhimbjesh nuk është i dobishëm për atë dhimbje shpine ose stomaku. Personi vjen te specialisti duke u ankuar për vuajtje, për ato probleme gastrointestinale që mezi i lejojnë të hanë asgjë…

Përballuni me problemin

Çfarë mund të bëjmë? Para së gjithash, jini të përgjegjshëm. Ne duhet të jemi të vetëdijshëm se fokusi i vërtetë i problemit është në mendjen tonë, jo në trupin tonë. Dhe mund t’ju habisë, por një gjë të tillë nuk është e lehtë për shumë prej nesh ta pranojmë.

Është më e lehtë të supozohet se vuajmë nga migrena sesa depresioni. Gjithashtu kurioze është ajo që ndodh në shumë familje ku njëri prej anëtarëve diagnostikohet me këtë sëmundje, me depresion, si duhet ta trajtojnë atë anëtar të familjes? Si ta trajtojmë atë? Çfarë duhet të bëjë një fëmijë nëna e të cilit vuan nga depresioni?

Në njëfarë mënyre, shoqëria jonë nuk i pranon apo i merr plotësisht këto “dhimbje shpirti”. Kur në realitet, do të ishte pikërisht instrumenti më i mirë i ndihmës dhe mbështetjes. Familja, miqtë… ndonjëherë mund të jenë “substrati” më i mirë për të na ndihmuar në këto situata.

Por si shërohet shpirti?

Jini të vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth jush dhe se si gjërat ndikojnë tek ju. Ndonjëherë ne dorëzohemi më shumë sesa duhet. Ne pranojmë gjëra kundër vlerave tona . Ne e gjejmë veten të përfshirë në marrëdhënie toksike për të cilat nuk jemi të vetëdijshëm derisa të jetë tepër vonë. Kushtojini vëmendje vetes, analizoni atë që po ndodh rreth jush dhe vlerësoni se si ndikon tek ju. Vetë-njohja është thelbësore si një strategji përballimi.

Shmangni qortimin e vetes. Ndoshta do të mendoni se në të kaluarën mund t’i kishit bërë gjërat ndryshe dhe të filloni të ndiheni fajtorë për këtë. Por, të imagjinosh gjithçka që mund të kishit bërë dhe nuk keni bërë do t’ju sjellë vetëm më shumë vuajtje. Pra, praktikoni vetëfaljen dhe ecni përpara.

Kur ktheheni në shtëpi me dhimbje koke, të tensionuar dhe thellësisht të sëmurë, përpara se të përdorni një ilaç, lërini vetes pak kohë për veten tuaj. Dy orë pushim, të qenit me veten. Një moment kohe në “pallatin tuaj të mendimeve”, ku mund të shkëputeni dhe të jeni vetvetja.

Mos kini frikë të shprehni me zë të lartë atë që ju lëndon . Çfarë ju shqetëson dhe ju prek. Nëse heshtni dhe e fshihni, dita ditës ky shqetësim do të përfundojë duke u shndërruar në dhimbje fizike. Pranoni, shprehni, kërkoni ndihmë dhe ndërmerrni procesin e ndryshimit në kërkim të asaj mirëqenieje të dëshiruar. Ajo qetësi në “shpirt”, për të cilën të gjithë kemi të drejtë.

Kërkoni ndihmë profesionale. Nëse mendoni se plagët tuaja emocionale janë të thella dhe ndërhyjnë ndjeshëm në mirëqenien tuaj, është mirë të konsultoheni me një psikoterapist. Në këtë rast, specialisti do t’ju ndihmojë të kapërceni këto plagë përmes njohjes së vetvetes.

Nëse kjo lehtëson shqetësimin tuaj fizik, mund të jetë koha për të bërë ndryshime të vogla në jetën tuaj. E dimë që nuk është gjithmonë e lehtë ta gjejmë këtë kohë për vete, por kini parasysh se pak nga pak do të “humbni” nëse nuk merrni masa të reja. Shpërndarja në detyrime që ju largojnë nga ekuilibri, nga mirëqenia juaj.

Çfarë thotë shkenca?

Në ditët e sotme, dihet dhe pranohet mirë se konfliktet mendore dhe emocionale mund të transferohen në trupin tonë dhe të manifestohen përmes sëmundjeve fizike . Ky fenomen quhet somatizim dhe është për shkak të marrëdhënies së ngushtë që ekziston midis mendjes dhe trupit.

Somatizimi është aq i zakonshëm sa që shumica prej nesh e kanë përjetuar atë në një moment të jetës sonë . Një shembull mjaft i zakonshëm është efekti i dëmshëm që stresi i vazhdueshëm ka në sistemin tonë imunitar, gjë që na bën më të prirur ndaj sëmundjeve dhe problemeve të tjera mjekësore.

Megjithatë, ky nuk është skenari i vetëm ku somatizimi mund të jetë evident, pasi ka shumë mënyra (disa më serioze se të tjerat) në të cilat trupi mund të shfaqë konflikt të pazgjidhur psikologjik.

Ky fenomen zakonisht diagnostikohet kur një person shkon te mjeku për një sëmundje të vazhdueshme, por nuk mund të identifikohet asnjë shpjegim organik që e shkakton atë. Në këto raste, specialisti ngre mundësinë e somatizimit.

Për të përfunduar, nuk ka rëndësi se çfarë emri i vendosim atij entiteti jomaterial që na përcakton (mendjen, shpirtin, psikikën, shpirtin, etj.); Ajo që ka rëndësi është marrëdhënia e padiskutueshme që ka me trupin . Në këtë mënyrë duhet të sigurojmë mirëqenien e të dy subjekteve, sepse vetëm kështu do të mund të ndihemi të përmbushur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat