Zgjidhje e përkohshme: Si të fshihni rritjen e flokëve deri në ngjyrosjen e ardhshme?

Life style

Zgjidhje e përkohshme: Si të fshihni rritjen e flokëve deri në ngjyrosjen e ardhshme?

Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 20:25
Ilustrim

Dy truke ndihmojnë

Nëse dëshironi që ngjyra e flokëve tuaj të zgjasë më shumë, mos i lani flokët me ujë të nxehtë.

Mos i lani flokët për disa ditë para se t’i lyeni, pasi vajrat natyralë u ndihmojnë flokët do të qëndrojnë më mirë.

Nëse flokët tuaj janë të lyer në një nuancë më të errët se natyrale, atëherë hijesimi i syve sa më i ngjashëm me ngjyrën natyrale të flokëve ju ndihmon. Aplikojeni me një furçë të gjerë në rritje flokësh dhe përkohësisht nuk do të shfaqet aq shumë.

Nëse i keni lyer flokët në një nuancë më të lehtë se natyrale dhe rritja flokëve tuaj është më e errët, atëherë kërkoni shampo të thatë ose pudër për fëmijë. Spërkateni njërën ose tjetrën mbi rritjen dhe fërkojeni me gishta ose aplikojeni me një furçë më të gjerë skuqjeje.

Në dyqane ka edhe preparate speciale për fshehjen e rritjes dhe ngjajnë me maskarën për vetulla për qerpikët. Prodhohen në disa ngjyra dhe mbulojnë rritjen e flokëve nga larja në larje. Gjithashtu, glazura e flokëve është një zgjedhje e mirë për të fshehur rritjen midis ngjyrosjeve, dhe gjithashtu do të rifreskojë ngjyrën ekzistuese.

Nëse dëshironi që ngjyra e flokëve tuaj të zgjasë më gjatë, mos i lani flokët me ujë të nxehtë. Mos i lani flokët për disa ditë para se t’i lyeni, pasi vajrat natyralë i ndihmojnë ata të qëndrojnë më mirë. Gjithashtu, përmbahuni nga larja e flokëve për disa ditë pas lyerjes. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat