Si t’u mbijetojmë pyetjeve të “sikletshme” të të afërmve tanë gjatë periudhës së festës

Life style

Si t’u mbijetojmë pyetjeve të “sikletshme” të të afërmve tanë gjatë periudhës së festës

Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 23:02
Ilustrim

“Po i dashuri? E dashura? Por kur do martohesh? Nuk do martohesh? Po diplomimi? Por cila është puna jote? Kur do të keni një fëmijë?”. Rastet e gëzuara të Krishtlindjeve mund të jenë një moment i vështirë dhe stresues nëse, të ulur në tryezë, janë ata të afërm dhe anëtarë të familjes që edhe pse nuk janë të asnjanshëm në jetën e tyre të përditshme ruajnë besimin dhe lehtësinë e veçantë të hetimit të aspekteve më të paeksploruara të jetës së të tjerëve.

Por si të sillem me ta?

Së pari, ti mund të zgjedhësh të mos e bësh. Përgjegjshmëria nuk është një detyrim moral dhe as një ligj kushtetues, prandaj të zgjedhësh të mos përgjigjesh është një zgjedhje absolutisht e vlefshme.

Në mënyrë alternative, është e mundur të trajtohet edhe i afërmi më kurioz me fuqinë e të dhënave: t’i lësh të flasin, duke iu referuar fakteve konkrete dhe të sakta, është një strategji efektive për të zgjidhur përgjigjet e ndërgjegjshme dhe për të dekonstruktuar stereotipet e rrënjosura.

POR ÇFARË PUNE BËN?

Të mos jesh në gjendje t’i shpjegosh të afërmëve të tu se çfarë do të thotë “SEO”, “strategjia e përmbajtjes”, “algoritmi” apo “angazhimi” është krejtësisht normale: vetëm dhjetë vjet më parë, për shembull, profesioni i menaxherit të mediave sociale filloi ngjitjen e tij.

KUR DIPLOMOHESH?

Universiteti nuk është një garë dhe përsosmëria me çdo kusht, është një narrativë që nuk është shumë në përputhje me modelin e universitetit që studentët që jetojnë atë e kërkojnë: më përfshirëse dhe më pak konkurruese.

Duke konfirmuar konceptin e meritës dhe duke e lidhur atë me primatin në kohë, si dhe mashtrues, shpërfill një dimension të rëndësishëm: atë të privilegjit dhe kushtet materiale të largimit

PO I DASHURI? E DASHURA?

E drejtë dhe monogame: marrëdhënia që hetohet në përgjithësi. Arsyeja? Përgatit terrenin për pyetjen që lidhet ngushtë me të: «Kur do të martohesh?»

KUR DO TË KENI FËMIJË?

Materniteti dhe atëria janë një zgjedhje e lirë dhe mbi të gjitha, jo të detyrueshme. Ka një pakicë grash që janë në lulëzim dhe ndonjëherë të lumtura, që nuk kanë fëmijë, sepse nuk duan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat