Si të lani enët me dorë në mënyrën e duhur e më sanitare

Life style

Si të lani enët me dorë në mënyrën e duhur e më sanitare

Më: 18 shkurt 2024 Në ora: 09:41
Foto ilustrim

Mund të mos e kuptoni, por ekziston një mënyrë e duhur për të larë enët me dorë. Ka hapa të veçantë që duhet të ndërmerrni për t’u siguruar që enët janë vërtet të pastra dhe gati për përdorimin e tyre të ardhshëm.

Për të zbuluar këshillat dhe teknikat më të mira, Real Simpe kontaktoi ekspertët e pastrimit për të kuptuar se si t’i lani siç duhet enët tuaja me dorë, për t’i lënë ato të dezinfektuara.

Hiqni ushqimin ekzistues

Përpara se të filloni të lani enët me dorë, Katie Barton, drejtuese e pastrimit në Homedit, rekomandon që së pari të fshini ushqimin e tepërt nga enët e pista. Ajo gjithashtu vuri në dukje se si lënda e tepërt e ushqimit në lavaman mund të ndikojë negativisht në hidraulikun tuaj – veçanërisht nëse pjatat tuaja janë të mbuluara me substanca të yndyrshme ose niseshte të njohura për bllokimin e tubave.

Mbushni lavamanin

Përdorni një tapë kullimi për të mbyllur lavamanin për njomjen e enëve. Mbushni lavamanin me ujë të nxehtë dhe më pas shtoni disa pika nga sapuni juaj i preferuar i enëve.

Filloni me tenxhere dhe tigan

Pasi lavamani juaj të jetë plot me ujë të nxehtë me sapun, Barton rekomandon që të njomni të gjitha tenxheret dhe tiganët me ushqime të ngulura. Pasi të keni pastruar tenxheret dhe tiganët, kullojeni ujin e ndotur.

Rimbushni lavamanin tuaj

Ashtu si më parë, shtoni ujë të nxehtë dhe më shumë nga sapuni juaj i preferuar i enëve. Më pas, Barton sugjeron të shtoni enët tuaja më pak të pista, të cilat zakonisht janë gota dhe sende argjendi.

Përdorni aplikacione të buta

Angela Rubin, një eksperte pastrimi nga Hellamaid, një kompani pastrimi në Calgary, Alberta, Kanada, tha që të zgjidhni me kujdes atë që përdorni për të pastruar enët. “Shmangni përdorimin e leshit të çelikut ose jastëkëve gërryes në sipërfaqe delikate për të parandaluar gërvishtjet dhe dëmtimet.”

Shpëlajeni përsëri

Pas larjes, Rubin këshillon që të shpëlani enët nën ujë të nxehtë të rrjedhshëm për të hequr mbetjet e sapunit.

Thani enët tuaja siç duhet

Fshini butësisht enët, tenxheret dhe tiganët tuaja me një peshqir të pastër enësh thithëse ose përdorni një raft të pastër enësh dhe lërini të thahen në ajër. Sipas Rubin, sigurohuni që peshqirët e enëve të lahen rregullisht për të parandaluar përhapjen e baktereve dhe gjithashtu për të dezinfektuar raftin tuaj të tharjes.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat