Pse orgazma i sjell dobi lëkurës?

Life style

Pse orgazma i sjell dobi lëkurës?

Më: 12 mars 2024 Në ora: 13:16
Foto ilustrim

Nëse keni menduar ndonjëherë pse lëkura juaj duket shumë e mirë pas seksit, ky artikull është për ju!

Ju nuk keni gjithmonë nevojë për një rutinë të kujdesit të lëkurës me 10 haoa për atë shkëlqimin e bukur. Ndonjëherë, keni nevojë për një orgazëm, shkruan Poosh.

Më poshtë mund të kuptoni se si orgazmat mund të transformojnë lëkurën tuaj, duke ju lënë me një shkëlqim natyral dhe të pamohueshëm.

Rritja e qarkullimit të gjakut

Një efekt i menjëhershëm i një orgazme është rritja e rrjedhjes së gjakut në të gjithë trupin, duke përfshirë lëkurën. Ky qarkullim i rritur do të thotë që më shumë oksigjen dhe lëndë ushqyese u dërgohen qelizave të lëkurës suaj, duke nxitur rigjenerimin qelizor.

Reduktimi i stresit

Orgazmat janë eliminues të njohur të stresit, duke shkaktuar lirimin e endorfinës dhe reduktimin e niveleve të kortizolit. Meqenëse stresi kronik mund të kontribuojë në inflamacion dhe përkeqëson problemet e lëkurës, nivelet më të ulëta të stresit nga orgazmat mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes së lëkurës, duke i bërë aknet dhe madje edhe skuqjet si ekzema më pak të dukshme.

Harmonia Hormonale

Hormonet e balancuara janë çelësi i lëkurës së shëndetshme dhe orgazmat luajnë një rol në ruajtjen e ekuilibrit hormonal. Lëshimi i oksitocinës, “hormoni i dashurisë”, gjatë orgazmës mund të ndihmojë në rregullimin e kortizolit. Në tepricë, kortizoli mund të rrisë prodhimin e vajit (sebum), i cili mund të bllokojë poret dhe të çojë në inflamacion dhe shpërthime. Kur kortizoli dhe hormonet e tjera si estrogjeni dhe testosteroni janë të rregulluara, mund të çojë në më pak shpërthime, përmirësim të elasticitetit të lëkurës dhe reduktim të shfaqjes së linjave të holla dhe rrudhave.

Gjumi I bukurisë

Gjumi i bukurisë nuk është vetëm një përrallë e grave të vjetra. Gjumi i qetë i natës është një gur themel i shëndetit të mirë të lëkurës dhe orgazmat mund të kontribuojnë në cilësinë e gjumit më të mirë. Ndërsa flini, trupi juaj riparon dëmet e shkaktuara nga stresorët mjedisorë duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe duke rindërtuar kolagjenin. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e rrudhave, dobësisë së lëkurës, njollave të moshës dhe shenjave të tjera të plakjes.

Vetëbesimi i ndezur

Kënaqësia e gjetur dhe e ndjerë shpesh ka fuqinë për të transformuar, duke zbuluar vetëdijen dhe besimin që përcillet nga dhoma e gjumit dhe më gjerë. Siç tha Audrey Hepburn, “Vajzat e lumtura janë më të bukurat”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat