Si të ndaloni një mendje garuese: Teknika për të zotëruar turbulencën mendore

Life style

Si të ndaloni një mendje garuese: Teknika për të zotëruar turbulencën mendore

Më: 2 prill 2024 Në ora: 10:33
Foto ilustrim

E keni gjetur ndonjëherë veten të shtrirë në shtrat, duke u përpjekur dëshpërimisht të flini pas një dite të gjatë dhe të lodhshme, por mendja juaj refuzon ta bëjë këtë? Ndjehet sikur mendja juaj po garon si një makinë Formula 1 me kafeinë. Mos u shqetësoni, të gjithë kemi qenë atje! Ajo rrjedhë e pamëshirshme e mendimeve mund të ndihet dërrmuese, duke ju lënë të ndiheni të shqetësuar dhe të rraskapitur. Pra, si të ndaloni një mendje në garë? 

Në këtë artikull, do të flasim për kuptimin e mendimeve të garuara dhe si të qetësojmë një mendje të zënë. Le të eksplorojmë shtatë mënyrat më të mira për të ndaluar mendjen tuaj nga vrapimi dhe zbuloni artin e lumtur të gjetjes së qetësisë tuaj të brendshme mes gjithë kaosit.

Së pari, le të flasim për kuptimin e mendimeve garuese. Cili është kuptimi i mendimeve garuese?

Mendimet e garës mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po ndodh një garë NASCAR në mendjen tuaj, ku po zmadhohet me shpejtësi rrufeje dhe mendimet tuaja duket se kërcejnë nga njëri tek tjetri pa goditur frenat.

Është sikur të keni njëmijë skeda të hapura në trurin tuaj, të gjitha duke kërkuar vëmendjen tuaj në të njëjtën kohë. Mendimet garuese mund të jenë ankthioze, ndërhyrëse dhe të rastësishme, duke e bërë jashtëzakonisht të vështirë për ju që të përqendroheni ose të gjeni paqen. Imagjinoni mendjen tuaj si një tren i arratisur, duke ecur përpara me shpejtësi të plotë pa asnjë kontroll.

Mirë, tani që e dimë kuptimin e mendimeve të garuara, le të flasim se si të ndalojmë një mendje të garuar.

1.Bëni pak lexim – Edhe nëse nuk jeni një adhurues i madh i leximit, ai në fakt mund të jetë shumë efektiv, nëse jeni duke menduar se si ta ndaloni mendjen tuaj nga vrapimi. Kur zhyteni në një libër të mirë, mendja juaj përqendrohet në tekst, i cili është i dobishëm për të larguar mënjanë mendimet ankthioze. Nëse jeni të shqetësuar se mendimet vrapuese mund të kthehen pasi të ndaloni së lexuari dhe nuk do të jeni në gjendje të bini në gjumë, atëherë thjesht vazhdoni të lexoni derisa të jeni aq të lodhur sa libri të bjerë në gjoks ndërsa tundni kokën. Nuk ka nevojë të shqetësoheni për librin tuaj, ai do të jetë ende pranë jush mëngjesin tjetër.

2.Provoni meditimet e drejtuara – Meditimi i drejtuar është një nga gjërat më të mira që mund të bëni. Nëse thjesht marrja e frymës thellë nuk është e prerë për ju, jepini një vërtitje meditimeve të drejtuara. Ka një sërë videosh në YouTube, që mund t’ju udhëheqin nëpër hapa të krijuar për të relaksuar trupin dhe mendjen tuaj. Akordimi i zërit të narratorit dhe ndjekja e asaj që ata thonë, ju tërheq vëmendjen nga mendimet e vrazhda në kokën tuaj.

3.Praktikoni distancimin kognitiv – Truri ynë shpesh fiksohet pas mendimeve që beson se janë të vërteta, por, në realitet, ato zakonisht nuk janë. Megjithatë, për ta kundërshtuar këtë, mund të përpiqeni të dilni me skenarë më pozitivë, për të balancuar ato negative dhe ankth. Kjo ju tremb dhe mendoni se partneri juaj mund të ketë një lidhje. Megjithatë mund të ketë një shpjegim më të thjeshtë, ndoshta ata janë të zënë me punë dhe nuk mund të kthehen me ju. Pasi të mësoni distancimin kognitiv, nuk do të mësoni vetëm se si të ndaloni një mendje në garë, do të kuptoni gjithashtu se skenari më i keq nuk është gjithmonë realiteti.

4.Jetoni në të tashmen – Përqendrimi në të tashmen mund t’ju ndihmojë të kapërceni gjërat që janë jashtë kontrollit tuaj. Gjithashtu ju kujton se qëndrimi në të kaluarën ose të ardhmen nuk ju ndihmon kurrë sepse nuk mund ta ndryshoni të shkuarën, as nuk mund ta përjetoni të ardhmen para se të vijë. Sa herë që ndiheni sikur po humbisni kontrollin e së tashmes suaj, përpiquni të merrni frymë qetësuese për ta rikthyer veten në momentin kur ndjeni se mendimet tuaja po largoheshin. Filloni duke kontrolluar me emocionet tuaja në këtë moment.

5.Dëgjoni muzikë qetësuese – Nëse po përpiqeni të qetësoni një mendje të zënë, atëherë përgjigjja juaj është muzika qetësuese. Studimet tregojnë se muzika ndikon në trurin tuaj dhe mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të flini, për sa kohë që zgjidhni llojin e duhur të muzikës. Njerëzit që përgjithësisht dëgjojnë muzikë qetësuese për 45 minuta para gjumit priren të bien në gjumë më shpejt, të flenë më mirë dhe të jenë të vetmuar. Për të rritur shanset tuaja për sukses, sigurohuni që të zgjidhni ato që kanë një ritëm të ngadaltë, me 60 deri në 80 rrahje për ritëm. Muzika instrumentale është bastja juaj më e mirë pasi nuk ka ndonjë tekst që mund t’ju shpërqendrojë mendimet. Luani një muzikë të tillë çdo 15-20 minuta pasi të shkoni në shtrat.

6.Eksperimentoni me aromaterapinë – Livanda është e njohur për cilësitë e saj qetësuese dhe mund të jetë vërtet e dobishme si barazues i humorit dhe gjithashtu mund t’ju japë përfitime kundër ankthit; provoni livando për të nxitur gjumin. Për të përdorur këtë teknikë, hidhni disa pika vaj esencial livando në një top pambuku ose leckë dhe vendoseni nën jastëk. Përndryshe, lyeni pak në duar dhe kyçe, më pas merrni frymë thellë për të qetësuar mendimet tuaja. Nëse zotëroni një shpërndarës aromaterapie, lëreni të veprojë magjinë në dhomën tuaj të gjumit përpara se të godisni thesin.

7.Merrni frymë ngadalë dhe thellë – Sa herë që ndiheni shumë të shqetësuar dhe të mbingarkuar, merrni frymëmarrje të ngadalta dhe të thella, pasi kjo ndihmon në përballjen me reagimin e fluturimit dhe luftimit të trupit tuaj dhe ju ndihmon të relaksoheni më shumë; ndiheni më pak të stresuar dhe të përgjumur. Numëroni deri në tre ndërsa thithni dhe pesë kur nxirrni. Përqendrohuni në çdo frymëmarrje, ndërsa përpiqeni ta ngadalësoni atë. Edhe nëse e gjeni mendjen tuaj të endet, butësisht kthejeni atë në ritmin e frymëmarrjes tuaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat