Disa sugjerime se si ta përfundoni një email në mënyrën e duhur

Life style

Disa sugjerime se si ta përfundoni një email në mënyrën e duhur

Më: 17 maj 2024 Në ora: 19:36
Foto ilustrim

Mund të duket një detaj i vogël dhe i parëndësishëm, por mënyra se si ju e përfundoni një email në fakt ka shumë vlerë. Prezantimi apo përmbajtja e emailit mund të jenë të përpikta, por e dini që mënyra se si e përfundoni një email është edhe më e vështira?

Pyetjet që vërtiten në kokë janë të tipit: “Mos janë shumë i/e sheqerosur në fund?” “Mos dukem tendencioz/e”  apo “Të shkruash “sinqerisht” mos është tejet formale?”
Këto dilema janë plotësisht të vlefshme, ndaj gjetja e mënyrës së duhur për të përfunduar një email çon në skenarë të ndryshëm.

Si të përfundoni një email?

Gjithçka varet nga kujt do t'i drejtohet. A është ky një mik/e? Koleg/e? Menaxheri/ja? Partner biznesi? Apo thjesht dikush në familjen tuaj? Në varësi të kësaj, linja më pas ngushtohet në kontekstin e emailit. A po i ndiqni në projektet e tyre, po i falënderoni, po i kujtoni për diçka, po ndani informacione apo po bisedoni me ta? Kjo vendos tonin se si duhet t'i përfundoni një email.

Përdorimi i fjalëve "Të falënderoj", "Faleminderit" dhe "Të falënderoj sërish" është mënyra e duhur kur jeni në një email pune, nëse jeni duke falënderuar personin për punën që ka bërë. Sa për "Faleminderit!", kur kjo fjalë përdoret me një pikëçuditëse në fund ndodh kur jeni duke falënderuar sinqerisht dikë për një gjë që ka bërë për ju. Tingëllon si diçka normale kështu që mund ta përdorni mes kolegësh profesionistë me të cilët jeni më të afërt.

Nëse nuk jeni duke falënderuar dikë, opsioni tjetër është "Je më i/e mira". Ky togfjalësh është profesional dhe universal. Është ndër zgjedhjet më të sigurta të mundshme. Dëshironi të shtoni pak më shumë ndjesi në fund? "Gjithë të mirat" është pak më formale se "Uroj më të mirat për ty" dhe përcjell më shumë emocion.

"Urimet më të mira" gjithashtu funksionon dhe është ideale kur emaili i shkon dikujt me të cilin keni një raport të mirë. Në të njëjtën mënyrë, "Flasim së shpejti" është mirë për t'u përdorur nëse në të vërtetë ju do të flisni me atë person së shpejti. Nëse nuk planifikoni diçka të tillë, atëherë kjo është e pasinqertë.

Sa i përket "Sinqerisht", kjo tingëllon formale dhe jo shumë e emocionale. Por, nëse e keni nisur emailin me "I/e dashur", atëherë "Sinqerisht" është e përshtatshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat