8 zakone të zgjuara se si të mos harxhoni më shumë kohë me pastrimin e shtëpisë

Life style

8 zakone të zgjuara se si të mos harxhoni më shumë kohë me pastrimin e shtëpisë

Më: 17 maj 2024 Në ora: 21:12
Foto ilustrim

Të gjithë ndjejmë shpesh sikur kalojmë më shumë kohë duke pastruar se sa duke u çlodhur në shtëpi. Më shumë e kemi fjalën për zonjat që e dinë mirë se një pjesë të mirë të kohës e merr pikërisht ky angazhim. Gjithmonë duket sikur ka një listë të gjatë që s’mbaron kurrë me punët që duhen bërë, sistemet dhe pastrimet e përditshmërisë apo ato punët me “themel” siç i quajmë ne.

Ndaj, ky është momenti për të mësuar disa teknika të thjeshta, super praktike, mbi të gjitha të zgjuara që do t’jua lehtësojnë ekuilibrin mes përditshmërisë dhe çështjes së pastrimit.

#1 Sistemoni rregullisht

#2 Pastroni nga lart-poshtë

#3 Përfshini edhe familjarët tuaj në këtë proces

#4 Nëse shihni njolla në divane apo perde, merruni menjëherë me to

#5 Bëni një plan pastrimi me ditë dhe orar të caktuar

#6 Pajisjet teknologjike të pastrimit ju lehtësojnë jetën

#7 Bëni pastrime sporadike teksa shkoni në kuzhinë, dhomë, tualet etj

#8 Praktikoni pastrimin “30 minutash”

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat