​Si të shmangni konfliktet me partnerin tuaj për para

Life style

​Si të shmangni konfliktet me partnerin tuaj për para

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 21:45
Ilustrim

Nga grindjet e vogla deri te zënkat serioze, ka një gamë të gjerë konfliktesh që çiftet përjetojnë gjatë marrëdhënies dhe paratë janë një nga gjërat më të zakonshme.

Për të parandaluar që situata të dalë jashtë kontrollit, provoni disa nga këshillat:

Flisni për para në një datë

“Temat financiare trajtohen më së miri kur çiftet pushojnë së bashku, si për shembull në takime”, sugjeron terapistja Kathryn Dukes.

Ajo shton se çiftet mund të përfitojnë nga diskutimi i pikave të forta dhe të dobëta në menaxhimin e parave.

Diskutoni qëllimet e ndërsjella financiare

Pasi të keni mbledhur informacione bazë për ndjenjat e partnerit tuaj për paratë, mund të kaloni në numra konkretë. Çiftet duhet të diskutojnë qëndrimet e tyre ndaj parave dhe të dalin me një plan të pranueshëm.

Organizoni kontrolle mujore

Mbajtja e financave të shëndetshme nuk është detyrë e lehtë. Terapistët rekomandojnë organizimin e kontrolleve mujore për të qëndruar të përditësuar.

Kur çiftet kontrollojnë bilancin e tyre, ata duhet të diskutojnë çdo blerje ose investim të madh që nga kontrolli i fundit, faturat që duhet të paguajnë dhe të planifikojnë për shpenzimet e ardhshme.

Njihuni se çfarë e bën partnerin tuaj të shpenzojë shumë

Njerëzit zakonisht kanë disa shkaktarë që i inkurajojnë ata të shpenzojnë para. Njohja e shkaktarëve tuaj, si dhe njohja e shkaktarëve të partnerit tuaj, mund të jetë e dobishme në njohjen e kësaj përpara se të kalojë.

Jini të sinqertë

Asnjëherë mos fshihni sekretet financiare partnerit tuaj. Të qenit i sinqertë ndihmon çiftet të shmangin debatet duke i ndihmuar ata të kuptojnë qëllimet, qëndrimet dhe zakonet e tyre financiare, shkruan Best Life.

Kur partnerët janë transparentë, ata krijojnë një buxhet që funksionon më mirë dhe identifikon fushat ku duhet të bëjnë kompromise për të reduktuar konfliktet e mundshme.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat