Si të flasim për problemet tona me dikë?

Life style

Si të flasim për problemet tona me dikë?

Më: 18 qershor 2024 Në ora: 10:47
Foto ilustrim

Duhet të flisni për atë që ju dhemb, në mënyrë që të dhemb më pak, por si ta bëni? Nga t’ia filloni? Gjëja më e rëndësishme është të zgjedhim mirë personin të cilit do t’i zbulojmë problemet tona.

Kur na prishet makina, e dimë se ku të shkojmë për ta riparuar. Kur një pjesë e trupit dhemb, dimë se si t’ia tregojmë mjekut tonë vendin e saktë dhe të detajojmë se si është ajo dhimbje. Tani, kur jemi të shqetësuar për diçka, gjërat ndryshojnë. Jo vetëm që duhet të mendojmë se me kë ta ndajmë atë, por ndonjëherë nuk dimë si të flasim për problemet tona apo si të fillojmë.

Të shprehësh me fjalë atë që dhemb, shqetëson, gjeneron ankth, frikë ose ankth nuk është një detyrë e thjeshtë. Ka ndjesi kaq dërrmuese sa nuk futen në një mbiemër. Ka emocione aq të dhimbshme sa janë të pakrahasueshme dhe mezi mund të përkthehen në një apo dhjetë fjali. Po kështu, ekziston edhe turpi dhe frika e pashmangshme për t’u gjykuar kur detajojmë atë që na ndodh.

Kjo shpjegon rëndësinë e të diturit se si të zgjedhim me kë do të ndajmë problemet tona. Sepse në shumicën e rasteve, ne nuk kërkojmë këshilla ose që të tjerët të marrin përgjegjësinë për atë që na ndodh . Ajo që dëshirojmë më shumë kur jeta na rëndon shumë është që njerëzit të na dëgjojnë, të na kuptojnë dhe të dinë të na shoqërojnë. Asgjë tjetër. Le të thellohemi në ato mjete që e bëjnë më të lehtë të shprehemi më efektivisht në këto situata.

Të flasësh dhe të ndash emocione ka përfitime të mëdha psikologjike, por të flasësh për atë që dhemb nuk është e lehtë për të gjithë.

Ka njerëz që janë mësuar të përvetësojnë emocionet e tyre. Kjo i bën ata të kenë vështirësi serioze për të folur për problemet e tyre.

Çelësat për të ditur se si të flasim për problemet tona

Nëse duam të kujdesemi për shëndetin tonë mendor me të njëjtin zell siç bëjmë trupin tonë, duhet të flasim për atë që dhemb. Siç thotë thënia e vjetër, një problem i përbashkët është një problem i përgjysmuar. Megjithatë, ka nga ata që nuk janë mësuar të ndajnë me dikë atë që i mban zgjuar gjatë natës, çfarë po ndikon në ekuilibrin dhe mirëqenien e tyre.

Ne e dimë se, mesatarisht, meshkujt e kanë pak më të vështirë të hapen dhe të detajojnë se çfarë i bën ata të shqetësuar , të frikësuar apo të shqetësuar. Disi, një pjesë e tyre ende mendojnë se hapja emocionalisht është sinonim i brishtësisë. Atyre u është mësuar se ajo që pritet është që t’i zgjidhin problemet vetë pa pasur nevojë të kërkojnë ndihmë.

Dhe kjo barrë kulturore e shtrembëruar mbi maskulinitetin vazhdon të jetë problem. Shkalla e vetëvrasjeve të meshkujve është gjithnjë e më e lartë. Është e nevojshme të zbatohet një kulturë e bazuar në ndihmën e parë emocionale që vjen nga ndarja e shqetësimeve me figura të vlefshme mbështetëse. Të dish të flasim për problemet tona është një domosdoshmëri në të cilën të gjithë duhet ta aftësojmë veten.

1.Zgjidhni mirë me kë do të jeni të sinqertë

Jo të gjitha figurat rreth jush janë të përshtatshme për të dëgjuar dhe kuptuar problemet tuaja. Ju mund ta doni shumë mikun ose vëllanë tuaj më të mirë, por jo gjithmonë ata shquhen si të besuarit më të mirë. Kërkoni dikë që, mbi të gjitha, di të dëgjojë dhe të lidhet emocionalisht me ju. Pa gjykuar, duke ditur të jesh strehë dhe mbështetje.

2.Tregoni historinë tuaj duke filluar nga fillimi

Ka diçka kurioze për problemet: ata nuk vijnë kurrë vetëm dhe ndonjëherë kanë degëzime dhe shumë zgjatime. Pothuajse pa e ditur se si, disa pengesa çojnë tek të tjerat dhe jeta bëhet pafundësisht e ndërlikuar. Kjo do të thotë që, kur bëhet fjalë për të folur për atë që ju ndodh, ju kurrë nuk dini si të filloni. E vetmja gjë që mund të mendoni të thoni me zë të lartë janë frazat si “gjithçka është shumë e ndërlikuar”. Mendoni se jeni një tregimtar që do të detajojë një histori që ka një fillim, një mes dhe një fund që ju ka çuar në situatën në të cilën ndodheni. Lëreni veten të largoheni dhe nëse në çdo moment keni nevojë të shfryni dhe të qani, mos hezitoni ta bëni këtë.

3.Përdorni etiketime emocionale

Kjo është pjesa më e ndërlikuar. Çdo emocion i ndjerë duhet të shprehet me fjalë, domethënë duhet të përdorni etiketime emocionale. Kjo është relevante. Për më tepër, hulumtimi nga Universiteti i Kalifornisë zbulon se ky burim gjeneron lehtësim të madh mendor. Aq sa është vërejtur se ata që shprehin ndjenjat e tyre me fjalë tregojnë një ulje të aktivitetit në amigdalën e trurit. Kjo do të thotë, ai rajon i lidhur me stresin dhe përpunimin e emocioneve të valencës negative ul intensitetin e tij për të na dhënë një ndjenjë qetësie.

4.Praktikoni dhembshurinë për veten

Për të ditur se si të flasim për problemet tona me dikë, ka një sërë besimesh të gabuara që duhet t’i dezinfektoni nga mendja juaj. Duke bërë këtë do t’ju lejojë të hapeni shumë më mirë me të tjerët. Askush nuk do t’ju gjykojë apo kritikojë. Para se të flisni me atë person, flisni me veten me respekt dhe dhembshuri: ju meritoni të ndiheni më mirë, ju meritoni mbështetje, mirëkuptim dhe dashuri. Askush nuk duhet të nënçmojë ose sanksionojë realitetin tuaj personal.

Asgjë që ju ndodh nuk është për t’u kritikuar dhe as nuk duhet të keni turp për këtë. Në momentin që do të thoni me zë të lartë atë që ju pengon dhe ju shqetëson, do të gjeni lehtësim.

Nuk je i gabueshëm, as i dobët, as nuk ka ndonjë gjë të keqe me ty. Ju jeni një person që po kalon një kohë të keqe dhe që do të mund ta zgjidhni atë pengesë. Asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Gjithçka do të jetë më mirë sapo të bëni aktin më të mirë të guximit: ndani me dikë atë që po ju ndodh.

Kur ndajmë shqetësimet me dikë, është e nevojshme të shprehim me fjalë secilin nga emocionet tona.

Të flasim për problemet tona nuk na zgjidh, por është pikënisja më e mirë

Është e qartë se vetëm të flasim për problemet tona nuk do t’i zgjidhim ato, por kështu fillon. Gjëja e parë që do të vëmë re kur ndajmë, shfryjmë dhe flasim me dikë është lehtësimi. Do të shkarkojmë shumë pesha, për t’u ndjerë të mbështetur dhe të vlefshëm. Ne do të kuptojmë se është koha të përqendrohemi në atë që mund të bëjmë dhe cilat aspekte janë nën kontrollin tonë.

Të flasim për atë që na lëndon, bën që gjithçka të dhemb pak më pak dhe kjo është e paçmueshme. Le ta bëjmë, të mos hezitojmë të kërkojmë atë personin e veçantë apo një profesionist të specializuar për të shprehur me fjalë atë që na mban natën sot. Jeta mund të na ndryshojë që nga ai moment.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat