Të gjitha përfitimet e përdorimit të akullit në lëkurën tuaj

Life style

Të gjitha përfitimet e përdorimit të akullit në lëkurën tuaj

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 20:31
Ilustrim

Cilat janë përfitimet akullit në lëkurë?

• Reduktimi i inflamacionit dhe skuqjes. Duke ulur temperaturën e lëkurës suaj, enët e gjakut ngushtohen, gjë që redukton ënjtjen. Kjo qetëson lëkurën e irrituar dhe qetëson skuqjen e shkaktuar nga aknet, ekzema ose rosacea.

• Reduktimi i ënjtjes nën sy dhe i rrathëve të errët. Efekti i ftohtë stimulon sistemin tuaj limfatik, duke trajtuar lëngun e ndenjur - i cili shkakton fryrje - të rrjedhë.

• Lëkurë më e fortë. Lëkura shfaqet menjëherë më e lëmuar dhe më e rafinuar.

• Stimuloni qarkullimin. Akulli mund të ndihmojë në stimulimin e qarkullimit të gjakut në lëkurë, duke sjellë më shumë oksigjen dhe lëndë ushqyese në sipërfaqe për të promovuar një çehre të shëndetshme dhe me shkëlqim.

• Përthithje më e mirë e produkteve. Përdorimi i akullit si hapi i fundit në rutinën tuaj do të ndihmojë në shtrëngimin e poreve në mënyrë që produktet të depërtojnë më thellë.

• Tkurrje e poreve. Shtrëngimi i poreve gjithashtu i bën ato të duken më të vogla.

Si të përdorni saktë një akullin në fytyrë:

Për të maksimizuar efektet, ja çfarë duhet të bëni: tërhiqeni lehtë dhe lëreni të shkrihet për rreth 3 minuta në mënyrë që të mos shkaktojë asnjë lloj djegieje ose gërvishtjeje në lëkurë.

Lëvizni kubin e akullit nëpër fytyrë si çdo mjet tjetër për masazhin e fytyrës: nga poshtë lart; masazhojmë me kujdes për të ndihmuar me drenimin limfatik. Si gjithmonë, jini të butë dhe mos ushtroni shumë presion ose mos e teproni me lëvizje të forta (rreth 2 minuta në secilën anë të fytyrës është më se e mjaftueshme).

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat