6 çelësa për të ngritur shpejt moralin

Life style

6 çelësa për të ngritur shpejt moralin

Më: 20 qershor 2024 Në ora: 15:08
Foto ilustrim

Ka momente që ndjeni apati, ato në të cilat gjithçka duket pak më gri. Ju nuk e dini pse, por gjithçka ju kushton shumë më tepër dhe ajo që ju nevojitet më shumë është të ngrini shpejt moralin tuaj. Nëse jeni duke u marrë me këtë ndjenjë tani, gjëja më e mirë për të bërë është t’i jepni vetes një pushim të shkurtër për t’u shkëputur dhe për të biseduar me veten.

Është e rëndësishme të dini se është e pamundur të ndiheni të motivuar dhe të lumtur çdo ditë. Gjendjet tona emocionale luhaten dhe asgjë nuk është aq e zakonshme sa të kalojmë disa ditë ku dëshira dhe entuziazmi zbehen. Ndërgjegjësimi për atë që ndjeni dhe aplikimi i strategjive të përshtatshme për të rifituar mirëqenien do të nxisë ndryshimin që ju nevojitet. Në artikullin e mëposhtëm ju japim çelësat për ta arritur atë.

Mënyrat për të përmirësuar shpejt humorin

Humori është ajo përvojë emocionale e valencës pozitive, negative ose neutrale që ju shoqëron për disa ditë. Tani, gjëja e ndërlikuar është se mënyra se si ndiheni ndikon në mendimet dhe sjelljen tuaj. Kjo është ajo që ata nënvizojnë në një studim të botuar në Frontiers in Psychology , duke theksuar gjithashtu rolin e tij në gjuhë dhe mënyrën se si ne komunikojmë. Kjo padyshim shpjegon pse kur ju godet një humor i keq ose trishtim i pashpjegueshëm, të gjitha fushat e jetës tuaj ndryshojnë; Në punë performoni më pak, keni pak dëshirë për t’u shoqëruar dhe debatoni akoma më shumë me partnerin. Në këto situata do të jetë shumë e dobishme të keni në dorë disa strategji të thjeshta për të ndryshuar atë gjendje psiko-emocionale. Disa prej tyre do t’i ndajmë me ju menjëherë.

1.Bëni një shëtitje jashtë

Kur stresi, humori i keq dhe dekurajimi ju lidhin mendjen, bëni një shëtitje në një mjedis natyror. Ndonjëherë, ky kontakt me malet, pyjet apo plazhet vepron si agjentë të fuqishëm të mirëqenies. Mendja juaj fik negativitetin dhe emocionet tuaja harmonizohen.

Pse funksionon?

Kontakti me jashtë rrit endorfinën dhe serotoninën tonë. Për më tepër, truri hyn në një gjendje të qetë dhe adopton perspektiva të tjera, më të relaksuara. Kështu, një artikull i botuar nga Frontiers në Behavioral Neuroscience thekson se, megjithëse ushtrimet fizike tashmë promovojnë mirëqenien emocionale, një mjedis natyror i përforcon këto përfitime edhe më shumë.

2.Bëni diçka krijuese

Një mënyrë e dobishme për të përmirësuar shpejt disponimin tuaj është të filloni një aktivitet krijues. Ka nga ata që pikturojnë mandala, të tjerë shkruajnë, kompozojnë, vizatojnë, gatuajnë ose fillojnë kopshtarinë. Zhytja në një detyrë artistike ju lejon të arrini atë gjendje shpirtërore që psikologu Mihaly Csikszentmihalyi e përcakton si përvojë optimale. Do të vini re mirëqenien në një kohë të shkurtër.

Pse funksionon?

Në një studim të publikuar nga American Journal of Public Health, u gjet një lidhje e rëndësishme midis artit dhe shëndetit mendor. Shkrimi shprehës, për shembull, është gjithmonë katartik dhe i aftë të nxisë ekuilibrin emocional. Megjithatë, edhe nëse mekanizmat përmes të cilëve mund të reduktojë stresin dhe madje edhe simptomat depresive nuk njihen mirë, ai është një mjet plotësues me vlerë të madhe.

3.Thirrni një mik

Kur keni qenë në një humor të trishtuar dhe nervoz për disa ditë, telefononi atë mikun që di të të dëgjojë. Në ato momente kur i shihni gjërat pak më të errëta, mbështetja e atyre që ju kuptojnë do të jetë shtylla juaj më e mirë. Kërkoni ato figura që nuk gjykojnë, që nuk japin këshilla dhe që kufizohen vetëm në të qenit aleatë emocionalë.

Pse funksionon?

Njerëzit janë qenie shoqërore që lidhen dhe kanë nevojë për afërsinë e të tjerëve. Shfryrja e emocioneve, mendimeve dhe nevojave tuaja, me figura kuptimplote, vepron si një ushtrim shërues për trurin tuaj. Stresi lirohet dhe merren qasje të reja mendore. Meta-analizat si ajo e publikuar në Electronic Physician përshkruajnë këtë lidhje të rëndësishme midis mbështetjes sociale dhe shëndetit mendor.

4.Mbani një ditar mirënjohjeje

Një strategji e thjeshtë për të përmirësuar shpejt disponimin tuaj është të bëni një ushtrim mirënjohjeje. Shumë herë nuk jeni të vetëdijshëm për atë që keni, për ato aspekte themelore që ju pasurojnë dhe i japin kuptim jetës tuaj. Prandaj, në ato momente kur shqetësimi emocional mjegullon motivimin tuaj të përditshëm, mbani parasysh pikat e mëposhtme:

Blini një fletore që ju pëlqen dhe titullojeni “ditar mirënjohjeje”.

Përfshini fotografi të momenteve të lumtura në jetën tuaj në atë fletore.

Shkruani sa herë që mundeni atë që jeni mirënjohës që keni: miqtë, familjen, punën, shëndetin, ëndrrat për të pushtuar, udhëtimet që do të vijnë, etj.

Kur ndiheni të dekurajuar , merrni atë fletore dhe lexoni. Do të mbani mend ato aspekte për të cilat ia vlen të ndiheni mirënjohës.

Pse funksionon?

Mirënjohja, më shumë se një emocion, është një qëndrim ndaj jetës. Kjo ju bën të vlerësoni atë që është rreth jush, të përqendroheni në atë që është pozitive dhe e vlefshme. Po kështu, ju lejon gjithashtu të bëheni të vetëdijshëm për kalueshmërinë e jetës dhe nevojën për t’u përqëndruar në atë që është e rëndësishme. Nga ana tjetër, kërkime të tilla si ato të publikuara në Frontiers in Psychology nxjerrin në pah përfitimet e kësaj praktike për përmirësimin e mirëqenies mendore. Është një mjet i thjeshtë që, nëse e filloni, do t’ju sjellë kënaqësi dhe ekuilibër emocional.

5.Vetëdija për njëzet minuta

Jeni mësuar me ndërgjegjësimin? E keni praktikuar ndonjëherë? Meditimi është një mjet që mund të përmirësojë disponimin tuaj në një kohë të shkurtër. Ndërsa është e vërtetë që jo të gjithë mësohen me këtë strategji herën e parë, ia vlen të filloni. Truri juaj gjen përfitime të rëndësishme me këtë burim.

Pse funksionon?

Shkenca ka vite që analizon përfitimet e ndërgjegjësimit. Një studim i publikuar nga Frontiers in Psychology zbuloi se ndërhyrja me këtë mjet lehtëson rregullimin emocional. Për më tepër, aktualisht disa qasje terapeutike, të tilla si njohëse-sjellëse, aplikojnë gjithashtu ndërgjegjësimin.

6.Përqafimi

Është i thjeshtë, i lirë dhe një nga ushtrimet më shpërblyese. Sa përqafime ke dhënë sot? Mos kurseni në artin e kontaktit fizik, sepse afërsia fizike e atyre që doni ju përmirëson shpejt humorin . Partneri, familja, miqtë dhe madje edhe kafshët tuaja shtëpiake. Ndjenja e atyre qenieve të veçanta pranë jush vepron si një balsam kundër stresit, frikës dhe shqetësimit.

Pse funksionon?

Përqafimet janë akte emocionale që lehtësojnë prodhimin e endorfinës dhe serotoninës në trurin tonë. Kur ndjeni atë afërsi fizike me dikë që ju intereson, ndiheni të vlefshëm dhe të mbrojtur. Të gjitha këto ndjesi ndikojnë në mirëqenien tuaj. Në fakt, shkenca psikologjike thekson se këto veprime jo vetëm që reduktojnë stresin, por edhe përmirësojnë shëndetin.

 

Po sikur këto këshilla të mos përmirësojnë përgjithmonë disponimin tim?

Kur ndiheni keq, dëshironi të ngrini shpejt humorin dhe të mbytni ato emocione të pakëndshme që ju pushtojnë. Tani, nëse ankthi dhe shqetësimi ju shoqërojnë për disa javë, këshillohet të kërkoni ndihmë të specializuar. Gjëja e parë dhe më vendimtare është të kuptoni arsyen e asaj ndjenje.

Shpesh neglizhojmë emocionet tona, fokusohemi në detyrimet tona dhe zgjedhim të eliminojmë atë që dhemb. Gjendje të tilla si stresi dhe ankthi i rregulluar keq mund të bëhen kronike dhe, në këto raste, këshillohet që të veprohet sa më shpejt të jetë e mundur. Ka terapi efektive që, në vetëm disa seanca, mund t’ju japin mjetet që ju nevojiten.

Kujdesuni për veten çdo ditë për të ngritur humorin tuaj

Si përfundim, ndërsa është e vërtetë që është normale të kesh një humor pak më të ulët herë pas here, këto përvoja nuk duhet të zgjasin me kalimin e kohës. Për ta bërë këtë, nuk ka asgjë më të mirë sesa të praktikosh vetë-kujdes. Çelësat që kemi përshkruar janë dimensione që mund t’i zbatoni në jetën tuaj të përditshme për të promovuar mirëqenien tuaj dhe për të intensifikuar shfaqjen e emocioneve pozitive.

Përqafimet, shëtitjet në natyrë, meditimi apo arti janë kanale të jashtëzakonshme që do të intensifikojnë ekuilibrin tuaj të brendshëm. Lumturia, në fund të fundit, nuk është gjë tjetër veçse të ndihesh mirë me veten dhe kjo është diçka për të cilën mund të punosh tani.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat