​Cilat vitamina ju mungojnë nëse lëkura juaj dëmtohet, keni ngërçe ose ju bien flokët?

Mjekësi alternative

​Cilat vitamina ju mungojnë nëse lëkura juaj dëmtohet, keni ngërçe ose ju bien flokët?

Më: 30 mars 2021 Në ora: 16:39
Foto ilustrim

Për t'u siguruar që hani një dietë të shëndetshme dhe merrni mjaft lëndë ushqyese në trupin tuaj, dëgjoni trupin tuaj. Nëse vëreni ndryshime të caktuara në lëkurën tuaj, trupi juaj po përpiqet t'ju ‘tregojë’ se keni mungesë të vitaminave ose mineraleve. Këto janë ndryshime për t’u parë.

Plasaritja e lëkurës në skajet e buzëve tregon mungesë hekuri, zinku dhe vitaminat B, të tilla si B3, B2 dhe B12. Kjo është e zakonshme te vegjetarianët sepse ata shpesh nuk marrin mjaft nga këto substanca për shkak të dietës së tyre.

Zgjidhja: Hani më shumë dardhë, kikirikë, bishtajore si thjerrëzat, mish shpezës, salmoni, toni, vezët, butakët dhe gaforret. Thithja e hekurit rritet nga vitamina C, e cila gjithashtu ndihmon në luftimin e infeksionit. Kombinoni këto ushqime me perime si brokoli, speca të kuq, lakër jeshile dhe lulelakër.

Sinjalet e sëmundjes të dërguara nga buzët

Skuqjet e kuqe në fytyrë (dhe nganjëherë në vende të tjera) dhe humbja e flokëve tregon mungesë të vitaminës B7, e njohur si vitamina e flokëve. Nëse hani vezë të papërpunuara, kjo ju bën të pambrojtur pasi një proteinë e pranishme në vezët e gjalla, e quajtur avidin, pengon aftësinë e trupit për të thithur biotinën.

Zgjidhja: Hani më shumë vezë të ziera (gatimi çaktivizon avidin), salmon, avokado, kërpudha, lulelakër, soje, arra, mjedra dhe banane.

Ndryshimet e lëkurës si puçrra të kuqe ose të bardha, zakonisht në fytyrë, krahë, kofshë dhe vithe janë shenjë mungese e acideve yndyrore thelbësore dhe vitaminës A dhe D.

Zgjidhja: Keni nevojë për më shumë salmon dhe sardele, arra, bajame, dhe fara si liri dhe kërpi. Për vitaminën A, hani më shumë perime jeshile si karota, patate të ëmbla dhe speca të kuq. Kjo perime ka shumë beta karotinë, të cilën trupi e përdor për të marrë vitaminën e nevojshme. Dhe vetëm 10 minuta në diell do t'ju ndihmojnë të merrni vitaminën D.

Shkaku i ndjesi shpimi gjilpërash në trup

Dhimbja e dhëmbëve dhe djegia në duar, këmbë, ose kudo në trup vjen si mungesë e vitaminës B, të tilla si acidi folik (B9), B6 dhe B12. Kjo mungesë lidhet drejtpërdrejt me nervat periferikë. Këto simptoma mund të ndodhin gjithashtu në kombinim me ankthin, depresionin, aneminë, lodhjen dhe çekuilibrin hormonal.

Zgjidhja: Hani spinaq, shparguj, panxhar, fasule, vezë, butak, gaforre dhe mish shpezësh.

Dhimbjet e muskujve, dhimbja therëse në gishtërinjtë, nyjat, harqet e këmbëve, këmbëve dhe shpinës tregojnë mungesë të magnezit, kalciumit dhe kaliumit. Nëse ushtroni rregullisht, mund të humbni më shumë minerale (dhe vitamina B të tretshme në ujë) për shkak të djersitjes së rëndë.

Zgjidhja: Hani më shumë banane, bajame, lajthi, kunguj të njomë, qershi, mollë, agrume, brokoli, perime me gjethe të errëta si lakër jeshile dhe spinaq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat