Studimi: Vaksina HPV ul rastet e kancerit të qafës së mitrës deri në 90 për qind

Mjekësi alternative

Studimi: Vaksina HPV ul rastet e kancerit të qafës së mitrës deri në 90 për qind

Më: 4 nëntor 2021 Në ora: 17:36
Foto ilustrim

Vaksina e virusit të papillomës njerëzore, ose HPV, po zvogëlon rastet e kancerit të qafës së mitrës me gati 90 për qind, tregojnë të dhënat e para.

Cancer Research UK i përshkroi gjetjet si “historike” dhe tha se kjo tregonte se vaksina po shpëtonte jetë.

Pothuajse të gjitha kanceret e qafës së mitrës shkaktohen nga viruset dhe shpresa është se vaksinimi pothuajse mund ta eliminojë sëmundjen, shkruan BBC.

Studiuesit thanë se suksesi nënkuptonte se ata që ishin vaksinuar mund të kenë nevojë gjithashtu shumë më pak teste.

Studimi, i botuar në Lancet, shqyrtoi atë që ndodhi pasi vaksina u prezantua për vajzat në Angli në vitin 2008. Nxënës tani janë të rritur në të 20-at e tyre. Studimi tregoi një reduktim të rritjeve para-kanceroze dhe një reduktim prej 87 për qind të kancerit të qafës së mitrës.

“Ndikimi ka qenë i madh,” tha Prof. Peter Sasieni, një nga studiuesit në King’s College në Londër. Në përgjithësi, studimi vlerëson se programi HPV ka parandaluar rreth 450 kancere dhe 17,200 raste para-kanceroze.

Prof. Sasieni thotë se kjo është “vetëm maja e ajsbergut” sepse të vaksinuarit janë ende të rinj për t’u prekur nga kanceri, kështu që numrat do të rriten me kalimin e kohës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat