Studimi: Doza përforcuese e vaksinës anti-COVID jep pesë herë më shumë mbrojtje se injektimi i dytë dhe zgjat më shumë

Mjekësi alternative

Studimi: Doza përforcuese e vaksinës anti-COVID jep pesë herë më shumë mbrojtje se injektimi i dytë dhe zgjat më shumë

Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 20:22
Foto ilustrim

Doza e tretë e vaksinës anti-COVID jep pesë herë më shumë mbrojtje se doza e dytë, ka zbuluar një studim i ri.

Ekspertët gjithashtu mendojnë se injeksioni përforcues zgjat më shumë se mbrojtja origjinale me dy doza.

Kjo vjen pasi studiuesit shikuan përgjigjet e vaksinave para dhe pas përforcuesve në 33 të rritur të shëndetshëm të moshës së mesme.

Ata të gjithë kishin marrë vaksinat e tyre të dyta mesatarisht rreth nëntë muaj më parë. Para se të merrnin vaksinat përforcuese, nivelet e tyre të antitrupave kishin rënë pothuajse dhjetëfish.

Por nga gjashtë deri në dhjetë ditë pas marrjes së dozës shtesë, nivelet e antitrupave u rritën 25 herë dhe u bën pesë herë më të larta se pas dy dozave.

Të dhënat e reja javën e kaluar erdhën nga studimi i parë i botës reale mbi efektivitetin e vaksinave përforcuese nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar treguan se sa e rëndësishme është doza përforcues.

Hulumtimi zbuloi se vaksinat shtesë rritin mbrojtjen deri në mbi 90 për qind kundër COVID-19 simptomatik te të rriturit mbi 50 vjeç.

Ai tregoi gjithashtu dy javë pas marrjes së një doze përforcuese, mbrojtja kundër infeksionit simptomatik te të rriturit e moshës 50 vjeç e lart ishte 93,1 për qind në ata me Oxford/AstraZeneca si vaksinë kryesore dhe 94,0 për qind për Pfizer. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat