Vuani nga presioni i lartë i gjakut, zemra “kërcen”…? Ja çfarë këshillojnë kardiologët

Mjekësi alternative

Vuani nga presioni i lartë i gjakut, zemra “kërcen”…? Ja çfarë këshillojnë kardiologët

Më: 16 dhjetor 2021 Në ora: 19:01
Foto ilustrim

Presioni i lartë i gjakut apo hipertensioni arterial ndikon në punën e zemrës duke e rënduar vazhdimisht zemrën

Arsyet më të shpeshta të paraqitjes së pacientëve në klinikën e kardiologjisë janë simptomat si: ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi shpimi gjilpërash në gjoks, dhimbje gjoksi, “kapërcim”, palpitacione, gulçim, vështirësi në përballimin e sforcimit.

Kardiologu kroat Vanja Hulak-Karlak thotë burrat ashtu edhe gratë duhet të fillojnë të vijnë për kontrolle të rregullta të zemrës pas moshës 40-vjeçare, si dhe ata që kanë një histori familjare pozitive të sëmundjeve të zemrës.

“Pacientët të cilët tashmë janë diagnostikuar me sëmundje kardiovaskulare duhet të monitorohen mesatarisht një herë në vit. Për personat që janë të ekspozuar ndaj stresit më të madh mendor dhe/ose fizik, do të ishte e këshillueshme që të viheshin për një ekzaminim kardiak. Rritja e aktivitetit fizik, veçanërisht te personat mbi 40-vjeç, por edhe përpjekjet më intensive në grup-moshat e reja kërkojnë ekzaminim dhe monitorim nga një profesionist. Përpara se të filloni ose të filloni të praktikoni disa aktivitete fizike, veçanërisht popullata mbi 40-vjeç, do të ishte e këshillueshme që të bëni një ekzaminim paraprak dhe testim ergometrik nën mbikëqyrjen e ekspertit të një kardiologu”, tha ai.

Ekzaminimi kardiak përbëhet nga anamneza – një bisedë me pacientin për problemet aktuale, sëmundjet e mëparshme, të ashtuquajturat. sëmundjet shoqëruese, funksionet e pacientit, zakonet, alergjitë, medikamentet që ai merr.

Një pjesë e pazëvendësueshme e anamnezës është anamneza e familjes, e cila na tregon nëse ekziston një predispozitë trashëgimore ndaj sëmundjeve kardiovaskulare.

Ekzaminimi klinik konsiston në auskultimin, goditjen dhe palpimin e organeve. Vëmendjen më të madhe i kushtohet ekzaminimit të sistemit vaskular – auskultimi i zemrës dhe mushkërive, palpimi dhe auskultimi i pulsimeve arteriale periferike me matjen e pashmangshme të presionit arterial.

Pas ekzaminimit klinik, bëhet një EKG (elektrokardiogram), i cili regjistron potencialet elektrike të zemrës.

“EKG-ja na jep të dhëna për ritmin e zemrës, ritmin e zemrës, çrregullimet e mundshme të përcjelljes kardiake, “blloqet”, aritmitë, ekstrasistolat (“kalimet”), ndryshimet në segmentin ST-T që janë tregues i ishemisë kardiake, pra sëmundjeve koronare, shenjave. të ngarkesës së zemrës… Në EKG gjithashtu, ndonjëherë, mund të shihen shenja të çrregullimeve të elektrolitit dhe gjendjeve dhe sëmundjeve që nuk janë kryesisht shkak kardiak”, tha Karlak.

Shpesh ka persona që kërkojnë ndihmën e mjekut, duke thënë se zemra po u “kërcen”. Kardiologu kroat thotë se është e vështirë të dihet “në shikim të parë” se çfarë ndodh në të vërtetë kur dikush thotë se zemra e tij kalon një rrahje.

“Ka një sërë kushtesh që mund të shkaktojnë këto ndjesi. Megjithatë, në shumicën e rasteve është shkaktari më beninj, pra ekstrasistola. Ato krijojnë shqetësim te pacienti dhe prishin cilësinë e jetës, por kryesisht nuk paraqesin sëmundje të rënda, sidomos te të rinjtë. Pacientët me këtë problem dërgohen për trajtim i cili përveç ekzaminimit klinik rutinë, marrjes së historisë dhe regjistrimit të EKG-së përfshin edhe regjistrimin e vazhdueshëm të EKG-së, pra të ashtuquajturat Holter EKG 24 ose 48 orësh. Këto analiza bëhen për të objektivizuar problemet e pacientit dhe për të “kapur” këtë kapërcim zemre duke i dhënë, në mënyrë figurative, “emër dhe mbiemër”, të gjitha me qëllimin e duhur”, shprehet ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat