Mjekët paralajmërojnë meshkujt: Këto veprime ua tkurrin organin gjenital

Mjekësi alternative

Mjekët paralajmërojnë meshkujt: Këto veprime ua tkurrin organin gjenital

Më: 14 janar 2022 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Shumica e burrave janë befasuar në një moment apo në tjetrin kur kanë mësuar se është e mundur dhe ndodh tkurrja e organit të tyre gjenital.

Në fakt kjo tingëllon si diçka nga filmat fanta-shkencorë, por për fat të keq kjo gjë është reale dhe ka disa të vërteta rreth saj.

Ndërkohë që nuk është me të vërtetë e mundur që penisët gradualisht të zvogëlohen me cm, është e vërtetë se për shkak të moshës dhe zgjedhjes së stilit të jetesës, penisi juaj potencialisht mund të tkurret dhe të humbasë aftësinë për të ruajtur një nivel të qëndrueshëm muskulor e testikulor.

Pra, çfarë është ënjta? E pra, është në thelb një fjalë e zbukuruar për vendosmërinë e ngritjes, thotë Mary Samplaski, MD, urolog dhe drejtor i infertilitetit mashkullor në Universitetin e Kalifornisë Jugore.

Nëse matni gjatësinë e penisit tuaj kur është drejt, me kalimin e kohës mund të duket sikur penisi juaj është zvogëluar. Por ndryshimet në madhësinë e penisit me kalimin e kohës janë të vështira për t’u matur.

Dr. Samplaski thotë: “Në të vërtetë nuk ka një mjet mjekësor për matjen e tkurrjes së penisit. Ajo që dimë është se pirja e duhanit dhe mosha mund të shkaktojnë një rënie në prodhimin e testosteronit”.

Pirja e duhanit dëmton enët e gjakut duke prishur rrjedhën e gjakut në penis dhe duke e penguar atë që të arrijë fortësinë kulmore. Dhe ndërsa mjekët ende nuk e kuptojnë plotësisht lidhjen midis testosteronit dhe mosfunksionimit erektil, studimet kanë treguar se një rënie e testosteronit mund të ndikojë në fuqinë e ereksioneve.

Dr. Samplaski thotë se kushte të tilla si sëmundja kardiake, diabeti, ose çështjet tiroide mund të ndikojnë  që penisi të zvogëlohet. Problemet e zemrës mund të ndikojnë në ereksione për shkak të ndryshimit në rreshtimin e enëve të gjakut dhe ndryshimet në hormone.

Leslie Deane, MD, profesor i asociuar në urologji në Qendrën Mjekësore të Universitetit Rush, thotë se kambanat e alarmit nuk bien nëse keni dhimbje në gjoks, por për vetëm atëherë kur keni vështirësi në ereksion teksa kryeni marrëdhënie.

Nëse penisi nuk është aq i fortë sa ka qenë, ideja më e mirë është që të vizitoheni tek një mjek, mund të jetë shenjë e një gjendjeje të rëndë, siç është sëmundja e zemrës. Ju mund të shmangni një penis të tkurrur duke bërë disa ndryshime të mëdha në stilin e jetesës, të tilla si ndalimi i pirjes së duhanit ose ushtrimi në palestër.

Stërvitja mund të ndihmojë shumë në riparimin e testikujve tuaj.

Trashja mund të jetë një tjetër fajtor: yndyra përmban një enzimë që konverton testosteronin në estrogjen, shpjegon Dr. Samplaski, i cili mund të shkaktojë probleme në ngritjen dhe tkurrjen testike.

Për fat të keq është e pamundur që ta shmangni tërësisht tkurrjen e penisit edhe nëse jeni tërësisht të shëndetshëm, nuk pini duhan apo ushtroheni rregullisht, kjo ndodh edhe në mënyrë natyrale nga mosha.

Medikamente si Viagra ose Cialis, të cilat rritin qarkullimin e gjakut në penis, mund të jenë një mundësi për burrat e shqetësuar për humbjen e ereksioneve të tyre. Botoxi është gjithashtu një opsion i mundshëm, megjithëse efikasiteti i tij nuk është konfirmuar.

Vdekja dhe humbja natyrore e funksionit erektil me moshën mund të jenë të pashmangshme, por mos e ngutni rrënimin e ereksionit tuaj rinor: në vend të kësaj, vizitoni palestrën, hiqni zakonin tuaj të pirjes së duhanit dhe kuptoni se jeta juaj seksuale vazhdon, edhe nëse ngritja juaj humbet fuqinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat