Mjeku paralajmëron: Këtë frutë nuk duhet t’ia jepni pacientit, mund t’i shkaktojë infeksion

Mjekësi alternative

Mjeku paralajmëron: Këtë frutë nuk duhet t’ia jepni pacientit, mund t’i shkaktojë infeksion

Më: 20 janar 2022 Në ora: 22:56
Foto ilustrim

Një gabim që të gjithë e kemi bërë me qëllimet më të mira

Kur dikush ndodhet në spital, është vendosur rregulli që është gjithmonë “mirë” të kesh pranë shtratit një frutë të freskët, plot vitamina dhe minerale, për të forcuar dhe përmirësuar imunitetin.

Nuk ka ndonjë person që ndonjëherë nuk i ka dërguar një të sëmuri një qese me portokaj në spital. Mund të qëndrojnë në temperaturën e dhomës për një kohë të gjatë dhe janë plot me vitaminë C, e cila është e nevojshme për forcimin e organizmit.

Gjithmonë ka një alternativë

Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se ne po bëjmë një gabim të madh në këtë mënyrë. Portokajtë janë, në fakt, opsion i keq i dhuratës për një person që është i sëmurë, dhe ja përse.

Dr. Andrej Prodeus, pedijatër dhe imunolog-alergolog paralajmëron për rreziqet e këtyre agrumeve.

Ai ka theksuar se në poret e mëdha të lëvores së portokallit grumbullohen mikroorganizma, të cilët mund t’i shkaktojnë infeksion dytësor personit të infektuar dhe t’i shkaktojnë komplikime.

Ai këshillon se është më mirë t’i dërgoni ndonjë frutë tjetër ose, të paktën, të zgjidhni një varietet që ka një lëkurë të lëmuar.

“Sa i përket ëmbëlsisë, lëvorja e trashë korrespondon me varietetet më të ëmbla, ndërsa lëvorja e lëmuar dhe më e hollë korrespondon me varietetet më pak të ëmbla”, vë në dukje Dr. Prodeus. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat