Kush po infektohet më shumë me variantin Omicron, meshkujt apo femrat? Ja çfarë thonë ekspertët shëndetësorë

Mjekësi alternative

Kush po infektohet më shumë me variantin Omicron, meshkujt apo femrat? Ja çfarë thonë ekspertët shëndetësorë

Më: 28 janar 2022 Në ora: 15:13
Foto ilustrim

Në javët e fundit gjithë botën e ka kapluar varianti i ri i koronavirusit i quajtur Omicron.

Për dallim nga variantet e tjera, duket se ky virus është më i rrezikshëm për gratë.

Varianti Omicron po infekton gratë më shumë se burrat, kanë thënë zyrtarët shëndetësorë.

Trendi i transmetimit nga e gjithë bota, përfshirë Afrikën e Jugut, tregon këtë, tha Robed Amin, zëdhënës i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve Shëndetësore (DGHS).

Megjithatë, për dallim nga variantet e tjera deri më tani Omicron ka shkallën me të ulët të vdekshmërisë.

Ky variant tashmë ka kapluar pothuajse gjithë botën, me shumë vende që kanë rikthyer masat parandaluese që mos lejojnë përhapjen e tij edhe më shumë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat