Alergjia dhe shtatzënia! Mos i injoroni simptomat, keqkuptimi është se barnat janë të ndaluara

Mjekësi alternative

Alergjia dhe shtatzënia! Mos i injoroni simptomat, keqkuptimi është se barnat janë të ndaluara

Më: 18 prill 2022 Në ora: 07:20
Foto ilustrim

Këshilla të rëndësishme për shtatzënat

Alergjitë ndryshojnë cilësinë e jetës dhe mund të jenë shumë kokëforta me simptomat klasike të teshtitjes, gërvishtjeve në fyt, rrjedhjes së hundës, përveç në lëkurë.

Kjo është veçanërisht e theksuar kur një grua është shtatzënë.

Kur bëhet fjalë për alergjitë, ato kanë frikë shtesë dhe kanë nevojë për kujdes të shtuar. Shumica e shtatzënave shmangin përdorimin e çdo gjëje për të lehtësuar simptomat e tyre nga frika se mos i bëjnë dëm bebes.

Të gjitha medikamentet që nuk janë të testuara duhet të shmangen në tremujorin e parë.

Fillimisht duhet të përcaktohet nëse alergjia ka lidhje me shtatzëninë apo jo.

Kur mukoza tashmë është e ngarkuar me ndryshime hormonale që ndodhin në trupin e një shtatzëne, nuk duhet të merrni kurrë ilaçe pa u konsultuar me mjekun.

Disa gra kanë ndryshime në shtatzëninë e parë, ndërsa të dytën e kalojnë pa probleme. Është gjithashtu e rëndësishme të mos injoroni simptomat.

Mjekët thonë se është ide e gabuar që antihastaminet nuk duhet të përdoren, por se është thelbësore të konsultoheni me një gjinekolog.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat