Me telefonat “Google Pixel” tani mund të matni rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes

Mobile

Me telefonat “Google Pixel” tani mund të matni rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 10:14
“Google Pixel”

Google ka zbuluar aftësi të reja për smartphone-t e saj Pixel, të cilat do t'u lejojnë përdoruesve të matin rrahjet e zemrës dhe ritmin e frymëmarrjes duke përdorur kamerën e saj.

Karakteristika përdor progres në vizionin kompjuterik të inteligjencës artificiale (AI) për të rivendosur sensorët e integruar tashmë në telefon.

Shkalla e frymëmarrjes mund të matet duke drejtuar kamerën e telefonit në kokë dhe pjesën e sipërme të trupit të një personi, ndërsa matja e rrahjes së zemrës kërkon vendosjen e një gishti në kamerën e pasme.

Pasi të maten, shenjat vitale mund të transferohen në aplikacionin Google Fit për të lejuar përdoruesit të ruajnë gjurmët e shëndetit të tyre dhe "të përmirësojnë shëndetin e përditshëm".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat