Pas katër vitesh, Samsung ndalon përditësimin e Galaxy S8

Mobile

Pas katër vitesh, Samsung ndalon përditësimin e Galaxy S8

Më: 4 maj 2021 Në ora: 15:20
Galaxy S8

Pajisjet Galaxy S8 dhe S8 të Samsung nuk do të marrin më shumë përditësime. Pronarët duhet të merren me gjendjen aktuale të softuerit të tyre nëse planifikojnë t’i përdorin. Siç vërehet nga DroidLife, pajisjet e vjetra kryesore nuk përfshihen më në listën e modeleve që aktualisht marrin përditësime të sigurisë. Galaxy S8 Active dhe S8 Lite janë ende në listë tani për tani, por vlen të përmendet se ato u lançuan muaj më vonë sesa telefonat kryesorë S8.

Mirëpo nuk vjen si befasi që Samsung ka vendosur të ndalojë së përditësimet për pajisjet. Ata ishin një hit kur dolën për herë të parë dhe i siguruan Samsung shifrat më të mirë të porositjes paraprake që ka parë në atë kohë. Sidoqoftë, kanë kaluar mbi katër vjet që kur telefonat janë lëshuar, edhe Google nuk i mbështet pajisjet e tij Pixel për kaq gjatë.

Telefonat S8 morën përditësime mujore për tre prej tyre, por Samsung pothuajse i dha të gjithëve një paralajmërim se do të pushojë së mbështeturi pajisjet së shpejti kur t’i vendosë ato në planin tremujor të azhurnimit të sigurisë gjatë vitit të kaluar.

Në këtë pikë, flagshipët më të vjetër të Samsung që ende marrin përditësime mujore të sigurisë janë Galaxy S10. Telefonat Galaxy S9 dhe S9 + janë në planin tremujor të përditësimit të sigurisë dhe ka të ngjarë të marrin përditësime edhe për një vit para se gjigandi i teknologjisë të ndalojë së mbështeturi ato.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat