Kamera edhe më të mira po vijnë në iPhone, por ne do të duhet të jemi të duruar

Mobile

Kamera edhe më të mira po vijnë në iPhone, por ne do të duhet të jemi të duruar

Më: 22 dhjetor 2021 Në ora: 09:27
Ilustrim

Modelet më të reja të iPhone dallohen nga kamerat e tyre të fuqishme dhe modelet e ardhshme mund të jenë edhe më të mira.

Kamerat e iPhone prodhojnë foto të mprehta, të gjalla dhe realiste. Megjithatë, një veçori që këto kamera nuk e kanë aktualisht është zmadhimi i periskopit.

Më së shumti që mbështesin modelet aktuale është zmadhimi optik 3x. Me një lente periskopi, kjo potencialisht mund të zmadhohet deri në 10x.

Sipas Ming-Chi Ku, një analist i njohur në ekosistemin Apple, të paktën një model i iPhone 15 do të vendosë një lente periskopi.

Kuo beson se kamera e periskopit do të arrijë në iPhone gjatë vitit 2023. Mbetet për t’u parë nëse ky ndryshim do të rrisë madhësinë e fryrjes për kamerat në pjesën e pasme.

Para kësaj, Kuo beson se linja e iPhone 14 do të zbatojë një kamerë 48MP në modelet Pro. Ky do të jetë një nga përmirësimet më të rëndësishme të kamerave celulare të Apple, nëse informacioni rezulton i saktë.

Ming-Chi Kuo parashikoi më parë se modelet e iPhone 14 Pro mund të mbështesin sensorë 48MP dhe 12MP dhe do të përdorin procesin e “binning pixel” për të krijuar foto cilësore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat