Telefon i mençur për dorështrënguarit: Realme 9 Pro dhe 9 Pro+ vjen me çmime të lira

Mobile

Telefon i mençur për dorështrënguarit: Realme 9 Pro dhe 9 Pro+ vjen me çmime të lira

Më: 17 shkurt 2022 Në ora: 14:47
Foto ilustrim

Realme ka prezantuar dy telefona të rinj në segmentin e mesëm të tregut – Realme 9 Pro dhe Realme 9 Pro+.

Realme 9 Pro përdor një çip Qualcomm Snapdragon 695, së bashku me 6 GB ose 8 GB RAM, si dhe 128 GB hapësirë ruajtëse.

Ekrani i pajisjes është një IPS LCD 6,6 inç, me shpejtësi rifreskimi 120 Hz. Në fushën e softuerit, telefoni përdor Realme UI 3.0, bazuar në Android 12.

Në anën e pasme ka një kamerë kryesore 64MP, sensor ultra të gjerë 8MP dhe makro 2MP, ndërsa në pjesën e përparme ka një kamerë selfie 16MP.

Realme 9 Pro mundësohet nga një bateri 5000mAh me mbështetje për mbushës të shpejtë 33W.

Çmimet e telefonit ndryshojnë nga rreth 240 dollarë për modelin 6 GB/128 GB dhe rreth 280 dollarë për variantin 8 GB/128 GB.

Kur bëhet fjalë për Realme 9 Pro+, ai vjen me çipin MediaTek Dimensity 920. Telefoni ka të njëjtat opsione memorie dhe ruajtjeje si modeli Pro, me shtimin e një versioni me 256 GB hapësirë ruajtëse.

Realme 9 Pro+ gjithashtu merr një përmirësim në domenin e ekranit, kështu që ekziston një AMOLED 6,43 inç me rezolucion FullHD+ dhe ritëm rifreskimi 90 Hz. Një sensor gjurmë gishtash ndodhet poshtë ekranit.

Në segmentin e kamerës, ka sensorin kryesor 50MP Sony IMX766, 8MP ultra të gjerë dhe 2MP makro. Një kamerë e përparme 16 MP përdoret për selfie.

Bateria ka një kapacitet prej 4500 mAh, me mbështetje për mbushje të shpejtë 60 W ndërsa mbushësi e ngarkon plotësisht baterinë në 45 minuta.

Kur bëhet fjalë për çmimin, Realme 9 Pro + është në dispozicion për rreth 335 dollarë (6 GB / 128 GB), rreth 360 dollarë (8 GB / 128 GB) dhe rreth 385 dollarë (8 GB / 256 GB). /

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat