iPhone i ardhshëm do të ketë bateri me jetëgjatësi më të madhe dhe çip të ri 5G

Mobile

iPhone i ardhshëm do të ketë bateri me jetëgjatësi më të madhe dhe çip të ri 5G

Më: 23 shkurt 2022 Në ora: 15:39
Foto ilustrim

Mediat amerikane raportojnë se kompania Apple do të angazhojë kompaninë TSMC, për prodhimin e çipave 5G RF për serinë e iPhone 14.

Falë procesit të prodhimit të kompanisë TSMC, do të mund të krijohen çipat 5G RF. Ata do të jenë më të vogël dhe më efikas.

Imeplementimi fizik i çipave më të vogël, në teori do t’i mundësojë kompanisë Apple që në telefon të vendosë edhe një bateri më të vogël, por me jetëgjatësi më të madhe.

Teorikisht, shpenzim më të vogël dhe çipi i ri do të përkrahte WiFi 6E, që do t’i sjell edhe të hyra të mëdha gjigantit amerikan. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat