Kjo video tregon nga afër se si riciklohen iPhone-ët e vjetër

Mobile

Kjo video tregon nga afër se si riciklohen iPhone-ët e vjetër

Më: 21 prill 2022 Në ora: 13:55
Foto ilustrim

Në vitin 2018, Apple prezantoi “Daisy-n” – një robot i aftë për të çmontuar iPhone-at për të ricikluar pjesët e pajisjes.

Tani, falë YouTuber-es, Sara Dietschy, mund ta shohim nga afër çdo hap që Daisy bën për të çmontuar me kujdes një iPhone.

Dietschy u ftua të vizitonte një nga objektet e Apple në Teksas ku kompania riciklon pajisjet e saj. Roboti Daisy u zhvillua posaçërisht për të çmontuar iPhone-at dhe Apple kishte thënë më parë se makina është në gjendje të çmontojë deri në 200 iPhone në orë. Një robot i vetëm Daisy mund të riciklojë deri në 1.2 milion iPhone në vit.

Sapo një person vendos iPhone-in në makinë, ajo fillon vetë të nxjerrë të gjithë përbërësit nga pajisja. Daisy ka katër module të ndryshme për të ndarë pjesët e iPhone dhe materialet e tyre të ndryshme.

Moduli i parë është përgjegjës për heqjen e ekranit, derisa i dyti ndan baterinë nga pajisja. Meqenëse bateria është ngjitur në pjesën e pasme të iPhone, roboti përdor një “shpërthim të madh ajri vërtetë të ftohtë” për të liruar ngjitësit. Më pas, moduli i tretë heq vidhat nga telefoni.

Moduli katër, siç shpjegohet nga blogerja, i vendos të gjithë komponentët dhe pjesët në një rrip transportieri në mënyrë që njerëzit t’i ndajnë ato në kosha të mëdhenj. Ky proces është i rëndësishëm në mënyrë që Apple të mund të riciklojë metale dhe plastikë nga pajisjet e vjetra dhe t’i përdorë ato për të prodhuar të reja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat