OnePlus ka prezantuar Nord 2T, telefonin e parë me procesor MediaTek Dimensity 1300

Mobile

OnePlus ka prezantuar Nord 2T, telefonin e parë me procesor MediaTek Dimensity 1300

Më: 21 maj 2022 Në ora: 13:20
Foto ilustrim

OnePlus ka prezantuar zyrtarisht një anëtar të ri të serisë së telefonave inteligjentë Nord.

Ky është modeli Nord 2T, smartfoni i parë që përdor procesorin e ri Dimensity 1300 të MediaTek, i cili gjithashtu ka një shpejtësi të rifreskimit të ekranit prej 120 Hz dhe mbështet karikimin e shpejtë 80 W.

Nord 2T është pasuesi i vërtetë i Nord 2 dhe sjell përmirësime kryesore në tre segmente. Këto janë procesori, kamera selfie dhe shpejtësia e karikimit të baterisë.

Nord 2T është telefoni i parë celular me procesorin DImensity 1300 të MediaTek i ndërtuar në procesin 6 nm të TSMC dhe ka një bërthamë Arm-Cortex A78 me frekuencë 3 GHz, tre bërthama shtesë A78 që funksionojnë në 2.6 GHz dhe katër bërthama A55 që kursejnë energji që funksionojnë në 3 GHz. Njësia GPU është Arm Mali-G77 MC9.

Pajisja mori një ekran AMOLED 6.43 inç me rezolucion FHD +, ndërsa shpejtësia e rifreskimit është 90 Hz. Paneli mbrohet nga xhami Gorilla Glass 5, dhe ka një kamerë selfie 32 MP në prerjen e shpuar të ekranit.

Në pjesën e pasme është kamera kryesore Sony IMX 766 50 MP, dhe ka edhe ultra të gjerë 8 dhe njëngjyrëshe 2 MP.

Telefoni inteligjent përdor OxygenOS 12.1 të goditur në Android 12 dhe mundësohet nga një bateri 4,500 mAh që mbështet karikimin 80W SuperVOOC.

OnePlus Nord 2T është në dispozicion në ngjyrat Jade Fog dhe Grey Shadow.

Modeli bazë me 8 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme kushton 399 euro, ndërsa versioni me 12 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme kushton 499 euro.

Shitja fillon më 24 maj përmes dyqanit online OnePlus dhe përmes distributorëve partnerë.

Klientët e parë do të marrin kufjet me valë OnePlus Buds Z2 plotësisht pa pagesë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat