Samsung zvogëlon prodhimin e telefonave për 30 milionë pajisje

Mobile

Samsung zvogëlon prodhimin e telefonave për 30 milionë pajisje

Më: 30 maj 2022 Në ora: 21:21
Foto ilustrim

Mediat jugkoreane shkruajnë që Samsung këtë vit do të prodhojë 30 milionë telefona më pak.

Për zvogëlimin e prodhimit janë kyç tre faktorë – e aty përfshihet inflacioni e mungesa e parasë tek blerësit – mungesa aktuale e komponentëve dhe lufta në Ukrainë.

Samsung pritet të rregullojë prodhimin e tij për të gjitha kategoritë e çmimeve të pajisjeve, nga niveli fillestar deri tek modelet kryesore.

Kompania jugkoreane pritet të rregullojë prodhimin për të gjitha kategoritë e pajisjeve – nga niveli fillestar deri te modelet kryesore.

Samsung fillimisht planifikonte të prodhojë 310 milionë telefona këtë vit, por zhvillimi i situatave të ndryshme detyruan gjigantin teknologjik jugkorean që ta zvogëlojë prodhimin në 280 milionë pajisje.

Pavarësisht të hyrave rekord në tremujorin e parë dhe 73.7 milionë telefonave të shitur në mbarë botën – Samsung duhet t’i përshtatet situatës.

Por nuk është vetëm Samsung që po zvogëlon prodhimin, një gjë të tillë e ka paralajmëruar edhe Apple. Nga kompania me seli në Cupertino, thonë se për 20 për qind do të zvogëlojnë prodhimin e njësive të modelit iPhone SE. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat